Відкриття бізнесу у Китаї для нерезидентів. Форми організації

9 хвилин читати

Відкриття компанії на території Китаю – це один з найефективніших кроків у масштабуванні бізнесу та збільшенні експортно-імпортних об’ємів. Китайський ринок відкриває для цього необмежені можливості. Без компанії в Китаї ваша торгівля буде значно складнішою. Легалізуючись – ви перебуваєте в правовому полі Китаю, де легше вирішуються різні організаційні питання, до вас зростає рівень довіри, спрощується підписання контрактів з місцевими компаніями.

Уряд Китаю в свою чергу зацікавлений в розширенні іноземного капіталу у власній економіці. В урядовому плані “Зроблено в Китаї до 2025 року” особлива увага приділяється прямим іноземним інвестиціям. Тому процедура відкриття бізнесу у Китаї для нерезидентів – дуже лояльна.

Форми організації бізнесу на території КНР

Існує декілька варіантів організації бізнесу в КНР.

1. Представництво – (Representative Office – RO).

З недавнього часу іноземні інвестори та компанії нерезидентів можуть легко створювати представництва на території КНР. Єдина та основна вимога – материнська компанія повинна бути зареєстрована не менше 2-х років тому та вести з того часу бухгалтерський облік.

Представництво не надає права отримувати дохід на території Китаю. Ви маєте змогу вести тільки господарську діяльність: представляти інтереси компанії, вести переговори, підписувати контракти від імені головної компанії, але не платити за товар і не експортувати його. Проте представництво надає право офіційно наймати співробітників, вести дослідницьку та маркетингову діяльність. RO не вважається окремою юридичною особою, уся відповідальність за діяльність представництва покладається на материнську компанію. Процес подачі заявки на формування RO в Китаї простий: необхідно надати визначені законодавством документи, а потім зареєструватися в державних органах. Відкриття представництва не має вимог до мінімального статутного капіталу.

2. Підприємства з повною іноземною власністю (Wholly Foreign Owned Enterprise – WFOE)

Це компанія з приватною відповідальністю, всі акціонери якої є іноземними інвесторами. Щоб створити WFOE в Китаї необхідно вказати сферу діяльності. Процес створення бізнесу складається з попередньої та подальшої реєстрації. На першому етапі необхідно надати документи, що стосуються формування бізнесу. На другому – офіційно зареєструвати свій бізнес в державних установах КНР. Процес повної реєстрації займе до 6 місяців. Відкриття WFOE в Китаї допомагає захистити торгові марки та бізнес-процеси.

3. Спільне підприємство (Joint Venture – JV)

Спільне підприємство – це компанія, в якій є як мінімум один китайський і один іноземний інвестор. Для створення такої форми ведення бізнесу необхідна іноземна компанія, що має не менш як 25-відсоткову частку в бізнесі.

Така компанія – нова юридична особа, її право власності розділено між місцевою та іноземною компаніями. Перевагою партнерства з місцевою компанією стає можливість обміну діловими контактами та мережами. Крім того, така форма організації спрощує процеси створення бізнесу в Китаї у будь-яких сферах. Зазвичай таку форму обирають великі корпорації під час освоєння нового ринку. У деяких видах діяльності на території КНР, присутність в акціонерах китайців – обов’язкова вимога для виходу на ринок, наприклад, як у випадку з автомобільними корпораціями.

4. Підприємство з іноземними інвестиціями (Foreign Invested Partnership Enterprise – FIPE)

Партнерське підприємство з іноземними інвестиціями (FIPE) – це форма бізнесу, яка була введена у 2010 році. Партнерське підприємство може бути створене двома або більше іноземними компаніями, а також іноземною компанією або приватною особою з місцевою компанією. FIPE може брати участь у діяльності, яка пов’язана з отриманням прибутку, власники можуть укладати контракти з місцевим або іноземним бізнесом і наймати персонал.

5. Гонконгська Компанія (Hong Kong Company – HК)

Створення компанії в Гонконзі (HK) – це ще один спосіб вийти на китайський ринок. У той час як цей вид бізнесу не дозволяє вам працювати в Китаї, багато іноземних компаній реєструються як компанії HK Ltd. для зручності відкриття бізнесу в Китаї. Завдяки угодам між Китаєм і Гонконгом, ця стратегія також забезпечить певні податкові пільги.

Алгоритм відкриття

Політика стосовно відкриття бізнесу для нерезидентів мало в чому відрізняється від політики стосовно резидентів. В цілому це виглядає наступним чином: керівник компанії готує заяву на відкриття компанії, реєструє її в Торгово-промисловій палаті КНР. Наступний крок – відкриття рахунку: спочатку ви маєте змогу відкрити базовий рахунок, після проходження валютного контролю вам буде відкрито основний валютний рахунок.

 Після цього, необхідно зареєструватися в податковій та в службі соціального захисту. Після проходження перевірок у відповідних інстанціях та отримання дозволу на відкриття бізнесу на території КНР ви зможете присвоїти код підприємству та отримати бізнес-ліцензію. Це останній документ, на підставі якого дозволяється легально вести на території Китаю підприємницьку діяльність, в тому числі операції з купівлі та продажу товарів.

Подальший алгоритм залежатиме від типу вашої компанії та сфери її діяльності. Якщо ви відкриваєте  експортно-імпортну компанію, ви повинні отримати додатковий документ – експертно-імпортну ліцензію. Для різних сегментів бізнесу існує специфічне ліцензування, яке регулюється різними відомствами в залежності від сфери діяльності. Остаточне рішення стосовно вашого бізнесу в КНР прийматиме Торгово- промислова палата КНР та інстанції, що надаватимуть ліцензії, наприклад, для виробництва, логістичної компанії, бізнесу у сфері телекомунікацій – це різні органи.

Не дивлячись на те, що офіційно вимоги до розміру статутного фонду для нерезидентів і резидентів можуть не відрізнятися, варто розуміти, що у практичній площині – ви повинні враховувати, що більший розмір уставного капіталу стане запорукою успішного та легкого відкриття бізнесу.

“Насправді для нерезидентів і резидентів різні вимоги до статутного фонду. Для нерезидента він вищий. Китайська компанія може внести 10 000 юанів і цього буде достатньо для статутного фонду, для  іноземних компаній існує неофіційна вимога, що статутний фонд має перевищувати 500 000 юанів. Ми вносили 500 000 юанів, коли відкривали компанію. Це приблизно 80 000 доларів.”- коментує Ігор Копитов, експерт з організації бізнес- процесів на території КНР.

 Також, є декілька варіантів організації  процесу відкриття компанії в КНР – ви можете робити це самостійно – виключно у випадку, якщо ви володієте китайською. Це найдовший та невдячний шлях. Другий варіант – найняти китайського співробітника. Третій шлях – звернутися в спеціалізовану компанію, зазвичай вони володіють налагодженими механізмами та мають свої контакти у потрібних відомствах, аби процедура була легкою та успішною. Можна без побоювань йти по кожному з цих шляхів, все залежить від вашого часу, ресурсів та потреб.

Державне регулювання

Засновуючи компанію на території Китаю – ви автоматично опиняєтеся у правовому полі КНР, а ваша діяльність регулюється відповідними державними інстанціями.

Основний орган, що регулює підприємницьку діяльність – Торгово-промислова палата КНР. В залежності від поля, в якому виникло проблемне питання – ви звертатиметеся до відповідних органів.

“В наш час, бізнес нерезидентів в Китаї захищений на такому ж рівні, як і китайський бізнес. Ви не матимете в плані захисту ні привілеїв, ні проблем та матимете аналогічні резидентам права та обов’язки. Звісно, потрібно пам’ятати про ментальну складову та з розумінням підходити до ведення бізнесу на чужій території. Але ж це стосується будь-якої країни, не лише Китаю. Вчіть філософію тієї території, де ви знаходитесь, поважайте правила ведення бізнесу, враховуйте підводні камені. Це класичні правила організації бізнесу.” – зазначає експерт Ігор Копитов. Про ще один важливий аспект у бізнесі – нове оподаткування на території КНР – читайте у наступному матеріалі.

Неллі Мадієвська

головний редактор журналу Укр-Китай Communication