Печатки Стародавнього Китаю

3 хвилин читати

Різьблення печаток вважається одним із найдавніших мистецтв у Китаї і існує вже понад 3700 років. Спочатку ієрогліфи вирізалися на кістках тварин і панцирях черепах та використовувалися у ворожіннях. Пізніше, стали відливати печатки з бронзи, вирізати на бамбукових дощечках та камінні. Печатки у Стародавньому Китаї грали роль особистого підпису. У різні епохи їх значення то зростало, то навпаки зменшувалась. Одні були атрибутом влади, інші, що належали простим людям, ставилися як підпис чи як приємне побажання.

Перші китайські печатки виконували роль тавра, що визначає і підтверджує належність речі господарю. Відбитки печаток ставили на документах та предметах побуту. З часом друку в Китаї стали символом авторитету та влади. Справжній власник друку часто мав право визначати долю не лише будь-якої речі, а й долю людини.

Підробка печаток суворо каралась. Так з «Кримінальних установ епохи Тан» відомо, що: «Кожен, хто підробляв і виготовляв якусь із восьми імператорських печаток, карався обезголовленням». Не менш суворому покаранню піддавався і той, хто підробляв печатку старої імператриці або спадкоємця престолу – таку людину чекала смертна кара через удушення. За підробку будь-якої іншої офіційної печатки накладалося покарання строком 2000 років, фактично воно прирівнювалося до страти.

За втрату печатки китайського чиновника неодмінно карали зняттям з посади, зниженням посади чи штрафом. Усі знайдені на полі бою печатки підлягали обов’язковій здачи своєму командирові. Того, хто знаходив печатку, обов’язково нагороджували.

На печатках робили різноманітні написи. Найчастіше використовувався вид чжуань-шу. Такий вид утисків ієрогліфів не завжди був знайомий навіть освіченим людям, і вони не завжди могли розшифрувати напис зображених на печатках. Це породжувало таємничість і надавало їм значущості. Наприклад, зміст напису на печатках був такий:

–«Не кидай почате на півдорозі»

–«Довголіття»

– «Від однієї посмішки зникнуть тисячі смутків»

Перед використанням печатки її занурювали в особливу чорнильну пасту червоного кольору, яка виготовлялася зі штучної кіноварі. Чорнильна паста високої якості мала бути яскравою і зберігати колір протягом тривалого часу. Посуд, в якому зберігалася чорнильна паста виготовляли з фарфору.

У сучасному світі мистецтво різьблення печаток настільки ж важливе і популярне, як і каліграфія, традиційний китайський живопис і поезія. Ви можете зустріти печатки на картинах, каліграфічних написах. Кожен китайський художник та каліграф обов’язково має кілька печаток та прикрашає ними свої твори. Один друк може бути з ім’ям або творчим псевдонімом, інший з красивою філософською фразою, або це може бути друк із добрими побажанням.