Музичне мистецтво Китаю

2 хвилин читати

Китайське музичне мистецтво формувалося протягом багатьох століть під впливом різних напрямків музики як споконвічно китайської, так і сусідніх з Китаєм регіонів: Центральної Азії, Індії, Монголії. Крім того, в Китаї проживають різні народності, які також зробили внесок у розвиток традиційного китайського музичного мистецтва.

У Китаї, музика нерозривно пов’язана з філософією. Багато напрямів були сформовані буддійськими та даоськими ченцями та розвивалися як частина релігії. Наприклад, послідовники Конфуція вважали, що музика грала величезну роль політичного життя країни, вона сприяла об’єднанню нації, її духовного збагачення. У даосизмі музика сприяла злиттю людини і природи, а буддисти за допомогою музики осягали суть світобудови. Таким чином, протягом кількох тисяч років музика була невід’ємною частиною життя китайського народу.

За своїм характером китайська музика відрізняється ніжними звуками, що нагадують дзюрчання струмка або спів птахів. Багато середньовічних китайських музикантів спеціально імітували звуки природи, тим самим створюючи гармонію музики та природи. На відміну від тієї ж європейської музики, китайські мелодії – це мелодії одного звуку та його варіацій. Музиканти можуть протягом декількох годин програвати один і той же звук у різних тональностях та на різних інструментах, при цьому вам здаватиметься, що ви чуєте повноцінну мелодію з різних звуків. Музика Китаю, як і все в цій дивовижній країні, побудована на рівновазі «інь» та «янь», які уособлюють мінорні та мажорні звуки – основні складові китайської традиційної музики.

Перші музичні інструменти: гуцінь та бамбукова флейта з’явилися у Китаї у III тисячолітті до н.е. Ці музичні інструменти вважаються найдавнішими у світі. Одним із найдивовижніших видів китайської музики є гра на барабанах. У давнину барабанним боєм супроводжувалися військові паради та походи. Дуже часто певний ритм барабанів використовували для залякування ворогів. Сьогодні звучання барабанів можна почути під час традиційних китайських свят, коли хода барабанщиків перетворюється на справжню театральну виставу.