Міський мур Сіаня – історична пам’ятка епохи Мін

3 хвилин читати

Міська стіна епохи Мін – одна з найвизначнішиз пам’яток Сіаня. Саме звідси, з міського муру, відкривається прекрасний вид на історичне місто, де можна побачити Барабанну вежу та дзвіницю. Від вражаючої панорами захоплює дух.

Дзвіниця

Стародавня китайська стіна Сіаня оточує та захищає стару частину міста Сіань. Схожа стіна існувала в Пекіні, але вона була зруйнована при зведенні метрополітену. Тому міська стіна в Сіані – єдина з усіх китайських міських стін, які збереглися до наших днів.

Місто Сіань було столицею тринадцяти різних китайських династій, тому місту неодмінно потрібно було надійне захисне зміцнення для захисту від нападів.

Початок будівництва стіни датується XIV століттям – саме тоді Чжу Юаньчжан, перший імператор імперії Мін почав будівництво укріпленої стіни навколо міста. Її місце розташування було обрано не випадково – раніше тут пролягала палацова стіна древньої династії Тан. Залишки фортецевих споруд минулих часів, що включені до складу нової стіни, допомогли будівельникам всього за 8 років в цілому закінчити це значне будівництво. Така швидкість була обумовлена ​​і тим, що первісна стіна була побудована практично цілком з утрамбованої землі.

Спочатку, матеріалом для будівництва служила суміш землі з рисової клейковиною і гашеним вапном. Пізніше, стіна повністю була укріплена цегляною кладкою, а зверху були зроблені дренажні водостоки.

Висота стіни 12 метрів, ширина близько 15 метрів біля основи, а протяжність майже 12 кілометрів. За всіма чотирма напрямками є ворота. З Півночі – Аньюань, з Півдня – Йоннін, із Заходу – Аньдін, зі Сходу – Чанле.

Кожен вихід охороняли по три вежі – головна, стрілецька та спостережна. Кожна вежа була з відкидним мостом біля воріт. Також, вежі були з’єднані тунелями, в яких могли розміщуватися воїни, а для коней були передбачені спеціальні проходи. Крім того, по всьому периметру стіни і по кутах на відстані польоту стріли розташовувалися фортечні вали-вежі з лучниками. В цілому на стіні 98 сторожових веж, в кожній з яких міг розташуватися невеликий гарнізон. На кутових вежах також перебували фортечні вали, які були добре укріплені, як зручні позиції для відбиття атак ворогів. Для тих же цілей служили і близько 6 тис зубців стіни, за якими було зручно вести спостереження за ворогом та стріляти з лука.

Перед стіною був викопаний рів, заповнений водою. Таким чином, в 14 столітті Міська стіна служила значним оборонним спорудженням міста, що надалі так і не стало в нагоді. У XV віці Сіань перестав бути столицею і зміцнення втратило своє стратегічне значення.

У 1983 році уряд провінції Шеньсі вирішив провести великомасштабне відновлення стіни, щоб повернути її колишній вигляд. Навколо стіни був розбитий парк, а також відновлені давні вежі над воротами.

Вночі Міська стіна Сіаня підсвічена кольоровими вогнями та ліхтариками виглядає ще гарніше та загадковіше. Місцеві жителі полюбляють проїхатися уздовж стіни на велосипеді, зробити пробіжку  або просто неспішно пройтися, насолоджуючись видами Сіаня.