Криза Evergrande. Хто заплатить за борги? Інтерв’ю з інвестиційним експертом Павлом Педіною

14 хвилин читати

У світовій економіці існує поняття – зомбі-компанія. Вперше цей термін було використано у Японії, ще на початку 90-х років. З того часу зомбі-компанії як явище розширювали географію, актуалізуючися з кожною світовою кризою.

Зомбі-компанія – це зазвичай не щойно створена компанія, а бізнес з довгою історією, 10-25 років та ще довшими списками боргових та кредитних зобов’язань. Дуже часто серед таких компаній опиняються лідери ринку, корпорації, бізнес-гіганти, чиї назви відомі майже кожному у світі, проте пересічна людина та навіть бізнес-сектор, можуть довго не здогадуватись, що борги компанії дуже давно в сотні разів перевищують прибутки. Зазвичай, зомбі компаніям вдається виживати завдяки численним кредитним маніпуляціям, реструктуризаціям боргів, випуску облігацій. Такі компанії живляться штучним вливанням інвестицій, зокрема і державних, аби підтримувати стабільною економіку у тому чи іншому секторі. Але таке донорство не завжди допомагає вивести компанії з кризи, навпаки, затягуючи їх у боргову яму.

 Крах зомбі-гіганта може потягти за собою в царство “бізнес фантомів” ще безліч пов’язаних з ним компаній, вплинути на показники цілого ринкового сегмента, а іноді й на світову економіку загалом. Саме така ситуація розгорнулася навколо китайського гіганта у секторі будівництва та нерухомості – компанії Evergrande.

На минулому тижні глобальні фінансові ринки сколихнула новина про можливий дефолт Evergrande. Невиконання боргових зобов’язань викликало протести постачальників, інвесторів, людей, які вклали кошти у купівлю майна. Інвестори не отримали виплати по облігаціях, а компанія заявила, що не може виконати кредитні зобов’язання. Офіційно у компанії залишилося 30 днів, аби виплатити відсотки по боргу та запобігти дефолту, який на думку експертів викличе світову кризу. Всього сума боргу складає $ 305 млрд.

Актуальне зі світових ЗМІ

 “З серпня вісім провінцій звернулися з проханням до Evergrande про розміщення доходів на рахунках влади, оскільки девелопер призупинив виконання сотень незавершених проектів. Як мінімум два місцевих уряди в Китаї взяли під свій контроль виручку від продажів нерухомості Evergrande. Пекін зберігає мовчання про розгортання кризи ліквідності у забудовника з найбільшою заборгованістю у світі, а інвестори готуються до нових пропущених платежів за облігаціями “

Financial Times

 “На початку урбанізації Китаю компанія росла і дефіцит можна було заповнити шляхом збільшення кредиту. Оборотні активи завжди перевищували зобов’язання, але зростання активів компанії зупинився з 2016 р., в той час, як зобов’язання різко зросли. Згідно з проміжним фінансовим результатом, короткострокові зобов’язання Evergrande, що підлягають погашенню протягом року, склали 240 млрд юанів станом на 30 червня, грошові кошти та їх еквіваленти були оцінені лише в 86,77 млрд юанів за той же період. Причиною різкого розриву в доходах стали попередній продаж житла з величезними знижками. Вони стали основним джерелом фінансування компанії.”

Економічний експерт Майкл Бюрей

“Китайський регулятор у сфері житлового будівництва посилив нагляд за банківськими рахунками Evergrande, щоб гарантувати, що кошти використовуються для завершення житлових проектів і не спрямовуються на виплати кредиторам” 

Bloomberg

 “Очікується, що дефолт China Evergrande Group вдарить по американським акціям і ринку нерухомості в США. Боргова криза Evergrande приходить до моменту, коли китайська влада повинні вирішити – чи достатньо компанія велика, щоб не збанкрутувати Китайський уряд“

Markets Insider

 “Китайська влада просить місцеву владу підготуватися до можливого банкрутства Evergrande Group “

Wall Street Journal

 “Китай просить державні компанії розпочати скуповувати активи Evergrande Group”

Reuters

Як складатиметься доля компанії з найбільшим у світі боргом?

Офіційно корпоративний борг в Китаї становить близько 150-160% ВВП, а неофіційно, або з так званими приватними, державними та регіональними боргами – понад 300%. Це досить оціночні експертні судження, оскільки вони не потрапляють в статистику.

 “Муніципальні та регіональні борги – це борги на будівництво нової інфраструктури, будівництво міст, а ми всі бачили ці картинки з порожніми містами в Китаї відбудованими з нуля. Перший обвал у Китаї відбувся під час світової кризи у 2008 році. Почалося активне накачування сектору фінансовим ресурсом, щоб підтримати будівництво, але це лише збільшувало борги. Існує так званий тіньовий фінансовий сектор, де інвесторам обіцяють великі відсотки від фінансування будівництва і це все проходить поза банківською системою. Насправді багато ключів до розуміння цієї ситуації знайдуться, якщо розглядати ситуацію Японії, економіка якої після занурення у борги зомбі-компаній третє десятиліття знаходиться у стагнації”. Коментує фінансовий експерт Павло Педіна.

 Основним орієнтиром політики Китаю довгий час була зосередженість на запуску нової економіки побудованої на штучному інтелекті. Коли настала коронакриза, у передчутті економічного спаду, Китай припинив активне штучне стимулювання економіки та фінансового сектору. Зазвичай, у кризових ситуаціях Національний банк починає рятувати компанії на межі дефолту, скуповуючи борги та таким чином підтримує всю економіку. Проте, наразі позиція Уряду КНР щодо Evergrande Group – вичікувальна, не дивлячись на те, що у будівельному секторі вже розпочався шторм.

В першу чергу, ситуація торкнулася будівельних компаній, спостерігається катастрофічне падіння біржових показників. Акції однієї  з будівельних компаній, за день впали на 87%. І це відбувається з усіма компаніями у секторі. В цілому, фінансовий фондовий ринок Китаю почав просідати під тиском прогнозованого дефолту.

Експерти в один голос зазначають, що дефолт Evergrande Group – це катастрофічна ситуація на світовому рівні, що потягне за собою кризу не тільки у будівельному секторі. Спеціально для видання Ukr-China communication ситуацію прокоментував фінансовий експерт, керівник Спілки захисту кредитів “Парадокс” Павло Педіна.

 Хто винен у такій ситуації?

Насправді ситуація значно складніша і це глибинні макроекономічні процеси. Ситуація з дефолтом свого роду їх віддзеркалення. У всьому світі вичерпалися ресурси активного зростання. І оскільки компанія накопичила дійсно гігантський борг, то цей сектор став точкою виходу. Проте така ситуація могла статися не тільки в Китаї, зомбі-компаній вистачає у всьому світі. 

Для Китаю дефолт Evergrande Group серйозна проблема не тільки в будівельному секторі?

Це велика гра, спроба втримати фінансову першість на світовому рівні. Грубо кажучи, країна, яка програє, втратить капітали та ланцюжки виробництва. Політика Китаю – встояти. Одна з економічних гіпотез зазначає, що світова економіка досягла межі зростання. Весь світ знаходиться в такій фазі циклу, що перший хто обвалить світову економіку – зруйнує свої національні економіки. А той хто втримається – виграє в майбутньому світову економічну кризу.

 Яку прогнозують на..?

 В найближчі роки. Як тільки закінчиться фаза активного фінансового стимулювання: в США, в Європі, насправді в усьому світі, цей процес триває. В Європі стрімко зростає частка зомбі компаній. Їх ще можна класифікувати по-іншому: компанії, заробіток яких дозволяє обслуговувати тільки свої борги. І будь-яке найменше падіння веде до їх банкрутства.

 Тобто це геополітична фінансово-економічна схема?

 Так. А позаяк частка таких компаній велика, держава все більше і більше підключаються до порятунку, через це не відбувається очищення економіки, тобто штучно підтримуються вигідні для економіки країн сектори. Відповідно, ми переносимо ці проблеми на майбутнє. І десь цю греблю прорве. Без варіантів. Найскладніше буде тому, в кого її прорвало. Зруйнується ринок, проте  інші країни зможуть компенсувати кризові падіння економічних індексів, зайшовши на ринок зі своїми компаніями та вистояти в майбутню кризу. Це геоекономічний конфлікт. І не можна сказати, що це проблема тільки Китаю.

 Можна сказати, що Китай закривав очі на те, що таке може статися?

 Всі у світі відтягують момент настання економічної кризи. Щоправда, через це ставки збільшуються, але водночас збільшуються і масштаби кризи. Що таке банкрутства таких мега-корпорацій? Поки будуть перебудовуватися усі процеси, мільйони людей втратять роботу. Низка великих компаній, які втратять ринкові позиції можуть вже більше не піднятися. Це серйозна криза, глобальне перебудовування світового ринку.

 У ЗМІ часто пишуть, що для репутації Центрального банку КНР така ситуація не вигідна?

 Я думаю, що репутація тут ні до чого. В Китаї налагоджені усі системи та достатньо сильних кадрів в управлінні аби розуміти стан ринку та завчасно діагностувати проблеми. Звісно, Китай буде намагатися їх вирішити, наскільки це можливо. З одного боку – очищення економіки від зомбі їм теж вигідне. Тому поки що, Уряд не робить кардинальних кроків. Але я думаю, якщо криза буде сильно поширюватися, то ні Уряд, ні ЦБ нікуди не дінуться від розв’язання питання.

Тобто один з прогнозів – Уряд КНР викупить борги?

 Так. Проте, в чому складність прийняття цього рішення. Якщо очищують економіку і прибирають таку зомбі-компанію – зникає 200 млрд коштів, які люди вклали в облігації, в кредити даної компанії, основна маса грошей буде втрачена. Або держава еквівалентно виходить і починає скуповувати ці облігації, тоді не запускається процес банкрутства інших, пов’язаних з Evergrande Group компаній.  Але хтось повинен заплатити. Питання в тому, що порятунок державою у такому великому розмірі не буде означати, що проблема від цього зникає. Компанія не покарана, відповідно будівництво триває, будуть залучатися нові люди у фінансуванні цих будівництв. Насправді Китай плавно намагається здути ці фінансові бульбашки. Попереднє банкрутство було велике, дуже велике, минає 2 роки, знову з’являються великі компанії. Тоді компаніям дозволили збанкрутувати, але це були інші суми. Насправді завдання, яке стоїть перед Урядом КНР – точно розрахувати та розв’язувати питання таким чином, аби не паралізувати економіку.

 На вашу думку, яке рішення буде прийняте в цій ситуації?

 Я можу помилятися, але мені здається, що спостерігатимуть за ринками, якщо ситуація буде погіршуватися, все-таки держава вийде з частковим порятунком цієї компанії. Але покарані будуть. Тут мова йде не про падіння одного сектору в разі дефолту, обвалиться безліч ринків пов’язаних з нею. Там працюють мільйони людей, які отримують заробітну плату і таким чином купують собі техніку, автомобілі, їжу, одяг, підтримуючи інші сектори виробництва. Тому криза та викликані нею проблеми швидко розповсюджуватиметься на увесь ринок.

 Варто згадати приклад США і кризу 2008 року, коли лопнув Lehman Brothers, а пов’язано це було з іпотечними облігаціями – однакова ситуація. Тоді постраждали всі – будинки знецінилися, багато людей втратили роботу, постраждав будівельний сектор, автоматом впало виробництво автомобілів, техніки. Той дефолт потягнув за собою багато ринків.

 У разі якщо компанія все-таки збанкрутує, скільки триватиме викликана цим криза?

Якщо ситуація вийде з-під контролю, криза буде досить затяжною. Зазвичай з неї виходять 4-8 років.

Якими можуть бути наслідки дефолту?

 Світова економіка настільки сильно інтегрована з економічними процесами КНР, настільки значна частка світового виробництва зосереджена в Китаї, що ніхто насправді не може спрогнозувати реальний рівень наслідків. Якщо Китай зануриться в серйозну економічну кризу – ніхто від цього не виграє. І Китай в першу чергу. Відповідно Китаю не вигідна ця криза. Адже вона віддалить їх від офіційної стратегії економічної першості.

 Єдина економіка, яка найменше включена в експорт та імпорт світової – США, вони найменше постраждають від кризи в Китаї. США має найменший показник експорту та імпорту до ВВП. Китай дуже сильно взаємопов’язаний з іншими світовими ринками, значна частина продукції тепер виробляється в Китаї, ніхто не має надточних прогнозів, які саме групи товарів можуть зникнути чи підскочити в ціні. Криза, яка відбувається у світі з чіпами, може здатися нам просто незначною.  Ситуація з дефолтом будівельного гіганта – найактуальніша тема для обговорення у світових експертних колах та найавторитетніших ЗМІ. Публічна позиція КНР спокійна та витримана. Спрогнозувати на 100 відсотків, як вирішиться ситуація – не видається можливим. Але з чим вдалося визначитися точно – дефолт Evergrande Group цілком здатний затягнути світ у кризу, в якій на ці борги доведеться “скинутися” усім потроху “.

Неллі Мадієвська

головний редактор журналу Укр-Китай Communication