Як вигідно та безпечно купувати товари на внутрішньому китайському ринку

15 хвилин читати

Інтерв’ю з маркетинговим директором логістичної компанії Meest China Ольгою Бафоєвою.

Грунтуючись на аналітику доставок, фахівці відзначають, що український ринок інтернет-шопінгу з Китаю з кожним роком змінюється та росте

Ольга Бафоєва

Купівля товарів у Китаї огорнута міфами. “Не вигідно, дорого, довго, складно, неякісно, так само, як на нашому ринку”. Проте є одне “але” – китайський ринок розвивається, і якщо знати його та розуміти принципи функціонування, всі ці міфи будуть зовсім не вашою історією, а покупки з Китаю стануть цілковито безпечними, зручними, а головне – економними. Як вигідно купувати в Китаї, про специфіку спілкуавання з продавцями та дотакові логістичні послуги під час доставки розповіла директорка з маркетингу логістичної компанії “Міст Чайна” Ольга Бафоєва.

Грунтуючись на аналітику доставок, фахівці відзначають, що український ринок інтернет-шопінгу з Китаю з кожним роком змінюється та росте.Завітавши у торгівельний центр, український покупець отримує ціну на ту ж продукцію китайських виробників з націнкою. Користуючись маркетплейсами та купуючи ближче до виробника можна заощадити в 2-3 рази. Далеко не всі знають про ці переваги. Хоча про китайські внутрішні маркетплейси говорять з кожним роком все більше, люди стають інформаційно обізнаними, споживач цікавиться і бачить можливості, вигоди. За даними аналітики доставок, середня вага посилки стабільно зменшується, це говорить про те, що люди почали купувати самостійно.

“Ринок зростає, і якщо дивитися, які клієнти приходили до нас у 2017 році та які приходять зараз, то ми побачимо, що в 2017 році – це малий і мікробізнес. Зараз збільшується кількість роздрібних покупок, клієнти активніше купують на внутрішньому китайському ринку. Глобалізація виключає посередників, і ця тенденція використання маркетплейсів для покупок характерна по всьому світу. Ще 4 роки тому основою бізнесу були дропшипери, які у нас на дошках оголошень, в інтернет магазинах розміщували зображення товарів, які фактично перебували ще в Китаї, і під замовлення українського споживача через нас оформляли викуп і доставку. Зараз звичайні фізичні особи не хочуть нікому переплачувати і шукають варіанти доставки свого товару без посередників. І це дешевше, ніж через когось.” – розповідає ексерт з закупівель.

За словами О. Бафоєвої, якщо підготувати товарні добірки з Taobao та AliExpress і порівняти їхню вартість, навіть з урахуванням вартості доставки, покупка на Taobao буде дешевшою, ніж на AliExpress з умовно безкоштовною доставкою. На AliExpress – це 20$, на Taobao – 4$.

Певний час серед українських споживачів був популярний AliExpress. Зараз все більше покупок відбуваються на внутрішньому китайському ринку. Звичайно, далеко не всі знають про те, як вигідно і безпечно робити покупки на внутрішніх китайських майданчиках, але інформованість серед українців зростає.

У нас достатньо можливостей, щоб не стати жертвою низькоякісного товару або мовного бар’єру. Ніяких проблем не відбувається з послугою перевірки. Вона коштує всього лише 50 центів за кілограм, але знімає купу головного болю

Ольга Бафоєва

“Насправді пошук товару відбувається легко – ви берете фото з AliExpress і через пошук товару по фото знаходите його на Taobao. Навіть якщо людина купує для себе, не будучи підприємцем, виходить вигідно. Ось статистика: зволожувач повітря коштує 80$ на AliExpress і 40$ – на внутрішньому ринку; кошик, зібраний на AliExpress – 108$, на Taobao – 29$. Звісно, потрібно додати до цієї суми вартість доставки. Чотири товари на суму 108$ з AliExpress матимуть термін доставки, якщо пощастить, приблизно 30-40 днів. Усі ці речі ви будете збирати у різних логістів у різний час, щось привезе кур’єр, щось приїде у відділення кур’єрської служби. У будь-якому разі ви витратите час на те, щоб зібрати їх усі разом. Ми не приховуємо, що ми логістична компанія і заробляємо на доставці, але за багато років ми зробили усе, щоб клієнтський сервіс та доставка буди орієнтовані саме на вигоди покупців.”- розповіла маркетинг-директор Meest China.

Вартість покупки на Taobao з доставкою за допомогою сервісу Meest China:

29$ – вартість посилки

51$ – вартість з авіадоставкою

41$ – вартість з доставкою залізною дорогою

На внутрішніх майданчиках є значно більше товарів і вони значно дешевші, але є специфіка доставки та оплати?

Так. Там є абсолютно все і навіть більше, але є і своя специфіка покупок. На внутрішніх китайських маркетплейсах доставка здійснюється тільки територією Китаю і вам обов’язково потрібно користуватися послугою логістичної компанії. Можна купувати самостійно, можна скористатися нашим сервісом викупу. У будь-якому разі вам потрібно зареєструватися на майданчику та в розділі “Доставка” прив’язати наш чи інший склад як адресу доставки. Оплачувати покупки можна вашою платіжною карткою Visa Mastercard, обмежень немає. Якщо ви не хочете перебувати в китайськомовному маркетплейсі, у нас є послуга викупу – повна копія Taobao і Tmall, на якій щосекунди оновлюються товари з гуртового майданчика 1688.

“Середня вага посилки, яку замовляють на AliExpress – 200 грамів, у нас вона становить 4 кг. Це пов’язано саме з можливістю об’єднувати багато покупок в одну посилку досить різнопланових речей: електроніку, одяг, товари для будинку. Ми прибираємо зайву упаковку, якщо вона вам не потрібна, і ви не платите за її доставку, ми компактно її пакуємо, щоб уникнути зайвого об’єму посилки. У цьому головна вигода об’єднання – фактична вага. Через це я завжди звертаю увагу на доцільність шопінгу не одиничних покупок, 3-4-5 одиниць товару.”, – коментує О. Бафоєва.

Якщо ви оплачуєте самостійно на китайському ринку не китайською картою, ви платите 3% комісії, ми беремо 10%. За це ви будете спілкуватися з нашими менеджерами, викуп здійснюють наші співробітники в Китаї, ми керуємо його доставкою. В особистому кабінеті ви можете об’єднати усі покупки в одну посилку. Чим більше посилка, тим вигідніше доставка. Вартість доставки пропорційно розподіляється на кілька товарів. Скажу відверто: якщо вам потрібно купити один чохол для телефону, ви можете зробити це на AliExpress, тому що не вигідно везти його з внутрішнього ринку.

Часто бувають повернення, проблемні ситуації і як їх уникнути?

Це китайський ринок, він специфічний, якщо розібратися, як там все влаштовано, все буде “Ок”. Для цього потрібно вивчити всі підводні камені. У китайців своє розуміння того, що таке “брак”. Дуже специфічне! Ситуації бувають неоднозначні. Я постійно наголошую клієнтам на важливості перевірки. У нас достатньо можливостей, щоб не стати жертвою низькоякісного товару або мовного бар’єру. Ніяких проблем не відбувається з послугою перевірки. Вона коштує всього лише 50 центів за кілограм, але знімає купу головного болю.

Taobao,Tmall,1688 – топові маркетплейси. На Tmall продають компанії, авторизовані реселери, юридичні особи. Там проблемних ситуацій менше. 1688 взагалі оптовий ресурс, там є свої особливості. А якщо ми говоримо про Taobao – це в основному перекупники, котрі працюють усередині Китаю, через що вони часто самі не володіють товаром і не відвантажують його. Припустимо, ви замовили 3 чохли на телефон. Китаєць передав замовлення на свій склад, де зазвичай бере товар, але він не знає напевно, чи є там ці три одиниці товару або залишилося лише дві. Перевіряється це на момент отримання товару, тому якщо ви замовили перевірку – недостача виявиться і ви висуватимете претензію до того, як товар відправлять та швидко вирішите свою проблему. Китаєць без питань зробить відшкодування, але якщо перевірки не було, ви дізнаєтеся про це в Україні. Після свят, наприклад, ще місяць китайці можуть відчувати нестачу товару, тому що всі виробництва не працюють тижнями. Ці моменти теж важливо враховувати в плануванні закупівель.

Ми поговорили про роздрібні маркетплейси. Чи є відмінність від гуртових внутрішніх китайських майданчиків?

Гуртовий маркетплейс 1688 – чим більше одиниць ви купуєте, тим дешевше коштує одна одиниця. На сайті в картці товару є межі цін. Особливість майданчика в тому, що там можна розрахуватися лише з рахунку Alіpay, для цього потрібна китайська карта. Наша компанія надає посередницькі послуги. Відносно цін – це дуже класна платформа, ціни значно нижчі Taobao і Tmall. Але є особливості. Не рекомендується купувати в одного продавця на суму менше ніж 100$. Багато хто очікує на звичний сервіс, як на роздрібних майданчиках, але помиляється. Це ресурс для бізнесу. На відвантаження там може знадобитися більше часу. Частина товару взагалі може бути не виготовлена, ​​і ви будете чекати, поки її виготовлять під вас. Там дуже важливо до здійснення замовлення домовитися з продавцем, уточнити у нього всі умови і терміни відвантаження, запросити сертифікати якості.

В Китаї не винайшли “чарівну таблетку”, яка дозволяє робити високу якість за наднизьку ціну. Це варто розуміти, готуючись до шопінгу чи бізнес-закупівель.

Ольга Бафоєва

Яким чином спілкуватися з постачальниками. Адже це 100% китайськомовне середовище?

Є спеціальна програма ВонкВонк – це один великий чат для сайтів групи Alibaba, в якому ви можете переписуватися з усіма продавцями. У картці кожного продавця є позначка, на неї натискаєте – якщо у вас завантажено додаток, відбувається автоматичне відкриття і ви задаєте будь-які питання продавцю. Ви маєте розуміти, що замовивши партію з сотні червоних панчох, для китайського продавця є нормальним відправити вам трохи червоних і трохи зелених, і це не буде причиною для повернення. Але на роздрібному ресурсі такий факт буде залізної причиною для повернення. Це ресурс для бізнесу і це означає, що вам байдуже, якого кольору панчохи продавати. Теж саме відбувається й з розмірами. Звичайно, можливо домогтися повернення, але це буде складніше. Тому дуже важливо бути поінформованим для того, щоб розуміти, на що розраховувати і як перестрахуватися. Трапляються ситуації, коли вам довго не відправляють товар, і по внутрішньому трекінгу пересувань немає. У мене була така ситуація. Я написала продавцеві, і він повідомляє: “У мене зараз немає потрібного кольору, хочеш синій?” Ви йому відповідаєте: “так” чи “ні”. Для листування знати китайську не обов’язково, головне – спілкуватися короткими реченнями, перекладати через Google, створювати пропозиції з кількох слів і обов’язково через крапку, щоб ви раптом не написали чогось зайвого. У нас на сайті є добірка стандартних фраз на китайському, котрі сильно допоможуть, – стандартна розмова з китайським продавцем. Якщо чесно, я знаю багато бізнесменів, котрі знають китайську, але при цьому вони ведуть успішний бізнес із Китаєм.

А які критерії повернення на Tmall?

Там дуже лаконічна система. З моменту відправки продавцем товару у вас є 15 днів на повернення. У багатьох продавців стоїть позначка у 7 днів – це взагалі повернення без причини. 15 днів – нормальний термін і, власне, якщо вам щось не сподобалося, ви повернете товар. Якщо ви оптовий покупець і вам не прислали товар, ви також отримаєте повернення. Ось чому важлива перевірка, без неї ви не встигнете повернути товар, якщо вам його доставлять в Україну. А коли товар доставлено, повернути ви його вже не зможете. І потрібно про це пам’ятати при покупках на внутрішньому ринку. На AliExpress цей термін набагато довший – до 50-60 днів на висування претензій. Усі повернення оформлюють через особистий кабінет, вся система автоматизована, все працює і система налаштована. Вам не потрібно вирішувати це з продавцем особисто.

Отож, як показує досвід спеціалістів логістичної сфери, покупців та підприємців – Китай – це прекрасні руки, які будуть реалізовувати рішення під ваше технічне завдання. Стосовно якості – якщо ви ставите завдання купити дешево – ви купите дешево, але неякісно. І Китай тут не виняток, там немає чарівної таблетки, яка дозволяє робити високу якість без грошей. Це варто розуміти готуючись до шопінгу чи бізнес-закупівель.

Пам’ятка покупцеві!

  • Щоб отримувати в Україні посилки без оплати мита та ПДВ, товар всередині посилки не повинен коштувати більше 100€.
  • Одна особа в Україні може отримати на добу одну посилку або декілька посилок загальною вартістю 100€.
  • В логістичній компанії можна скористатися послугою – “поділ товару”. Якщо ви купили у одного продавця товару на 500€, але хочете, щоб він прийшов у п’яти посилках, ви можете замовити послугу поділу.
  • Не забувайте використовувати послугу “перевірки товару”, так ви зможете повернути товар до його відправки в Україну.
  • Обов’язково дивіться на рейтинг продавця, в якого купуєте товар.
  • Завжди звертайте увагу на логістичну компанію, яка доставлятиме ваш товар. Від цього залежить ціна, швидкість доставки та безпека ваших покупок. 

Неллі Мадієвська

головний редактор журналу Укр-Китай Communication