Свято Середини Осені в Китаї

3 хвилин читати

Традиційні свята в Китаї відзначаються за місячним календарем, а державні – за григоріанським.

Свято Середини Осені – друге за значимістю в Китаї після Китайського Нового Року. Традиційно його відзначають з 19 по 21 вересня. Для китайців свято місяця пов’язане зі збором врожаю та настанням середини осені. Воно означає возз’єднання сім’ї та гармонію. Дата свята збігається з повним місяцем, в честь цього головним символом свята стали “місячні пряники”.

Як в Китаї відзначають свято середини осені

У Китаї Свято Осені є відмінним приводом відпочити від роботи, провести час з друзями, родиною та насолодитися віршами присвяченими красі повного місяця.

У цей день прийнято дарувати і обмінюватися місячними пряниками,  проводити вечір на природі, влаштовувати пікніки.

В цей день можна стати свідками традиційних народних гулянь. У парках розвішують спеціальні екрани, прикрашають усе святковими китайськими ліхтариками, встановлюють сцени й показують святкові вистави, проводять паради.

У храмах запалюють пахощі, щоб вшанувати пам’ять предків і задобрити Богиню Місяця. На вулицях також вивішують яскраві ліхтарі, які потім запускають в небо.

Місячні пряники

Подібно до того, як у всьому світі в Різдво люди обмінюються традиційними різдвяними подарунками, в Китаї під час Фестивалю Середини Осені всі обмінюються місячними пряниками. Пряники традиційно мають круглу форму, що за формою нагадує місяць. Діаметр стандартних пряників – від 6 до 10 см, поверхня місячних пряників обов’язково прикрашена опуклими рельєфними орнаментами та ієрогліфами з приємними побажаннями.

Крім зовнішнього вигляду, форми і малюнків з ієрогліфами, місячні пряники відрізняються між собою тістом та начинкою. Доречі, начинка в традиційних пряниках – це основна частина, при цьому шар тіста має бути тоненький, близько 2-3 мм.

(Галерея фото)

З огляду на складність приготування справжніх місячних пряників і їх екзотичну начинку, вартість деяких виробів на подив висока! Наприклад, в магазинах можна знайти пряники з начинкою з акулячих плавників, але потрібно бути готовим, що таке задоволення може обійтися в кругленьку суму.

У 2007 році в честь свята осені в Китаї був створений найбільший місячний пряник і занесений в Книгу рекордів Гіннеса, його діаметр становив 8,15 метра, товщина 20 сантиметрів і загальна вага 12,98 тонни. Ним змогли насолодитися 110 000 чоловік.

Ще одна традиція у Свято середини осені в Китаї – дарувати дітям фігурки зайчиків. Існує легенда, що на місяці живе зайчик, який постійно перемішує в маленькій ступці чарівне зілля.
Раніше, у Свято місяця всі жінки проводили спеціальні ритуали і читали молитви. Їм потрібно було чимось зайняти на цей час своїх дітей, тому було придумано давати малюкам фігурки з глини у формі зайця, щоб вони разом зі своїми матерями могли проводити обряд поклоніння. Діти придумали фігурці ввічливе звернення – «Пан Заєць».

Після того, як обряд був проведений, зайчик перетворювався в звичайну іграшку.