Статистика розвитку e-commerce у найбільших регіонах світу

12 хвилин читати

E-commerce, або електронна комерція повністю змінила ринок роздрібної торгівлі, переписавши правила ведення бізнесу вибудовані протягом століть. Сьогодні для клієнта не існує кордонів та обмежень. Замовлення можна зробити у будь-якій країни світу, а кур’єр доставить його до дверей вашого житла. Завдяки розвитку сучасних технологій, наприклад, доповненої реальності, навіть примірка речей стає можливою онлайн за допомогою камери смартфону. Відкритість кордонів, загальна доступність оплати замовлення з інших країн, стрімкий розвиток логістичних компаній сприяють збільшенню можливостей, як для бізнесу, розширюючи ринки та збільшуючи об’єми продажів, так і для споживачів, що отримують необмежені можливості з вибору товарів та послуг.

Розвиток ecommerce

Вважається, що винахідником електронної комерції став англійський вчений Майкл Олдріч, що 1979 року винайшов концепцію інтернет-магазину. Перший дистанційний шопінг як явище з’явився у США, а через два роки й у Європі, але справжній бум розпочався з розвитком мережі «Інтернет» у 1990-ті роки. Саме тоді в США масово з’явилися послуги продажу за допомогою мережі. Першими були авіакомпанії, які відкрили онлайн-продаж квитків у 1992 році. Тоді ж популярності почали набувати й інтернет-магазини, зокрема сайти з продажу книжок. Це пов’язано з тим, що книжки та друковану продукцію раніше продавали за допомогою каталогів, відповідно оцифрувати ці каталоги було дуже просто, а для клієнтів з’явилась можливість не виходячи з дому прочитати короткий опис книжки та отримати її звичайною поштовою доставкою. Найвідоміший та один з перших інтернет-магазинів – Amazon, був створений 1994 року і починав саме як сайт з продажу книг, згодом розширивши свій асортимент на дитячі іграшки, а пізніше й на інші товари.

Станом на 2021 рік, згідно з дослідженнями, населення Землі складає 7.83 млрд людей, у цей час інтернетом користується 59.5% населення, що дає торгівлі онлайн фактично необмежений потенціал для розвитку.

Станом на 2021 рік, згідно з дослідженнями, населення Землі складає 7.83 млрд людей, у цей час інтернетом користується 59.5% населення, що дає торгівлі онлайн фактично необмежений потенціал для розвитку. Протягом останніх років популярність електронної комерції стрімко зростає, а світова пандемія змусила перейти офлайн бізнес на роботу в інтернеті. Згідно зі статистикою, у 2019 році частка інтернет торгівлі у світовому товарообороті роздрібних продажів складала 14%, у 2020 році вона оцінювалася більше ніж в 17%, а вже у 2021 частка інтернет-комерції склала приблизно 19.5%.

В різних країнах e-commerce розвивається з різними темпами. Вцілому, тенденцією розвитку онлайн торгівлі охоплено увесь світ, але є основні гравці, що закладають тренди та впливають на правила торгівлі для цілих континентів.

Лідери ринку Азійсько-Тихоокеанського регіону

Розвиток електронної торгівлі в Азії вражає своїми темпами та масштабами. Азійсько-Тихоокеанський регіон вважається найбільшим ринком для інтернет комерції. Станом на 2021 рік загальні об’єми продажів товарів онлайн досягли 2.992 трильйона доларів, що приблизно у 3 рази перевищує об’єми продажів у США. Лідером з об’ємів продажів в мережі Інтернет за статистикою стає Китай. Згідно з даними eMarketer, на 2021 рік доля Китаю в онлайн торгівлі склала 52.1% загальної долі роздрібних продажів в усьому світі.

Фото: Statista Digital Market

Азійсько-Тихоокеанський регіон вважається найбільшим ринком для інтернет комерції. Станом на 2021 рік загальні об’єми продажів товарів онлайн досягли 2.992 трильйона доларів Лідером з об’ємів продажів в мережі Інтернет за статистикою стає Китай. Згідно з даними eMarketer, на 2021 рік доля Китаю в онлайн торгівлі склала 52.1% загальної долі роздрібних продажів в усьому світі.

Головною платформою для онлайн продажів Китаю є найбільша у світі торгова компанія Alibaba Group, яка керує такими велетнями інтернет-комерції: AliExpress, Alibaba, Taobao, T-Mall та 1688.com.

Найбільш зростаючим ринком електронної комерції в Азійсько-Тихоокеанському регіоні є Індія, з її відомою платформою Flipkart. Компанія має приблизно 10 млн постійних клієнтів та понад 100 тисяч постачальників, що складає приблизно 43% усього ринку e-commerce Індії. Ще однією серед найпопулярніших компаній для інтернет-покупок в Азії є компанія Lazada – найпопулярніший сайт для онлайн-покупок у В’єтнамі, Таїланді, Малайзії, Сінгапурі та на Філіппінах. Щомісячно сайт має 50 мільйонів відвідувачів, що робить його одним з найпопулярніших у світі. Близько 80% населення Японії купує на сайті компанії Rakuten, що робить цей сайт одноосібним лідером e-commerce у своїй країні та одним з лідерів на ринку Азії.

Електронна торгівля у США

Сьогодні електронна комерція у Сполучених Штатах показує стійку динаміку розвитку. Згідно з дослідженнями Statista Digital Market, дохід з онлайн торгівлі в США з 2017 до 2021 року виріс майже у 2 рази (з 424.9 млрд доларів до 767.7 млрд). У 2023 р. прогнозується, що цей показник досягне позначки в мільярд доларів за рік, а 2025 року, за оцінками експертів, складатиме 1.33 трильйони доларів.

Фото: Statista Digital Market

Лідером на ринку інтернет-комерції в США вважається компанія Amazon, що займає 49% від усіх онлайн продажів в Північній Америці, та відповідає близько 5% від загальної кількості роздрібних продажів. Основний конкурент Amazon – eBay налічує 169 мільйонів активних покупців та вважається одним з найбільш відвідуваних торгових платформ з 4.3 % від кількості загальних продажів. У списку лідерів також компанії Apple (3.8%) та The Home Depot (2.3%). 

Онлайн-торгівля у країнах Латинської Америки

Латинська Америка налічує понад 20 країн, але ринок електронної комерції в цьому регіоні розвинений слабко та не рівномірно. Лише 6 країн мають стійкі результати ринку та обсяги транзакцій. Безумовно, регіональним лідером інтернет торгівлі є Бразилія, в якій за 2021 рік обсяги онлайн торгівлі склали 147.6 млрд доларів, на другому місці знаходиться Мексика з 49.6 млрд дол., Колумбія з 18.8 млрд, Аргентина з 17.1 млрд та Чилі з 16.5 млрд дол. продажів за 2021 рік. В останнього з лідерів онлайн-комерції, Перу, у 2021 році інтернет продажі склали 9.9 млрд дол. Варто зазначити, що у зв’язку з пандемією у 2020 році близько 38 мільйонів жителів Латинської Америки вперше в житті зробили покупки в Інтернеті. Загалом, згідно з прогнозами Americas Market Intelligence, в періоді до 2024 року обсяги зростання електронної комерції складатимуть 39% та налічуватимуть понад 580 млрд дол.

Е-commerce на ринку Африки

Порівняно з Азійськими країнами та Америкою, ринок e-commerce в Африці лише починає своє зростання та поки відстає за показникам від світових лідерів. Так, станом на 2019 рік інтернет-торгівля на Африканському континенті відповідно дослідженням Insights, складала до 15 млрд доларів.

Фото: eMarketer

Основними перешкодами розвитку онлайн торгівлі є обмеженні можливості з логістики товарів, недостатнє поширення мережі Інтернет серед населення, відсутність масового доступу до онлайн систем оплати та довіри серед споживачів.  Станом на 2019 рік лише 43% дорослого населення Африки мали персональні банківські рахунки, а переважна більшість фінансових операцій здійснювалась виключно готівкою. Станом на 2020 рік лише 28% домашніх господарств у містах мали доступ до Інтернету. До того, станом на 2019 рік серед усього населення Африканського континенту -1 308 064 тис. людей, мобільним зв’язком користувалися лише 272 млн користувачів, а у 2020 році ця цифра збільшилась до 495 млн людей. Водночас Африка має наймолодше населення у світі, а завдяки стрімкому поширенню інтернету та смартфонів зростає й поширення онлайн бізнесу. Протягом останніх років у Африці спостерігається тенденція збільшення середнього чека в онлайн-покупках.

Фото: Techcabal

Електронна комерція у Європі

E-commerce у Європі стрімко розвивається та збільшує свою популярність. Згідно з даними TradingPlatforms, у 2020 році в Європі налічувалося 480.9 млн користувачів онлайн магазинів, що складало приблизно 64% населення. Оскільки Європа складається з кількох регіонів, кожен з яких відіграє свою роль в загальній європейській економіці, важко розглядати розвиток індустрії онлайн-торгівлі як одне ціле. Згідно зі звітом про Електронну комерцію від Амстердамського університету прикладних наук, станом на 2020 рік 64% від загального Європейського обороту припадало на Західну Європу. У Південній, Північній, Центральній та Східній Європі частка загальноєвропейської інтернет-торгівлі складає 16, 6, 8 та 6 відсотків відповідно. У 2021 році обсяги онлайн торгівлі склали 823.62 млрд дол., а у 2023 очікуються на рівні 1.014,53 млрд дол.

Фото: Statista Digital Market

Згідно з дослідженнями Ecommercedb від 2020 року, Україна посідає 66 місце у світовому рейтингу за величиною ринку з прибутком 838 мільйонів доларів. Станом на початок 2021 року в Україні приблизно 30 млн громадян мають доступ до інтернету, що складає 68% від населення.

Серед інтернет-платформ Європи складно виділити одного лідера. Це пов’язано з регіональними та мовними обмеженнями. До найвідоміших можна віднести, наприклад, Allegro, що має 13 мільйонів активних користувачів та вважається лідером e-commerce Польщі. Одним з найстаріших торгових мереж Німеччини вважається OTTO. Раніше більшість продажів проходило офлайн та за допомогою друкованих каталогів, але сьогодні ця компанія претендує на звання одного з лідерів онлайн торгівлі в  Німеччині. За підрахунками, клієнтами цієї компанії є близько 45% від усіх родин Німеччини. Найбільшим онлайн-ринком Великої Британії вважається компанія Flubit, що позиціонує себе як прямий конкурент компанії Amazon. На її сторінках представлено більше 70 мільйонів товарів у різноманітних категоріях, що робить її однією з найбільших у Європі та світі. Окрему уваги звертає факт популяризації компанією Flubit технологій блокчейну, вона вже стала найбільшим майданчиком, на якому можлива оплата замовлень за допомогою криптовалюти.

Фото: Ecommerce News Europe

Стрімкий розвиток онлайн торгівлі в Україні розпочався з 2016 року після приєднання до Зони вільної торгівлі з ЄС, що надало доступ до внутрішніх ринків Європейського Союзу, та розширило можливості для європейських інвестицій. Згідно з дослідженнями Ecommercedb від 2020 року, Україна посідає 66 місце у світовому рейтингу за величиною ринку з прибутком 838 мільйонів доларів. Станом на початок 2021 року в Україні приблизно 30 млн громадян мають доступ до інтернету, що складає 68% від населення. За статистикою, дев’ять із десяти користувачів інтернету здійснювали покупки онлайн. Найпопулярнішими онлайн магазинами у 2021 році були: Rozetka (40.12 млн відвідувачів), Epicentr (9.93 млн відвідувачів) та Allo (5.73 млн відвідувачів). Найпопулярнішими іноземними онлайн-магазинами для українців є AliExpress, Amazon та eBay. Серед категорій товарів найпопулярнішими у 2020 році стали: електроніка (28% від загального доходу), одяг та взуття (25%), меблі та техніка (20%). Загалом, стрімкий розвиток e-commerce відкриває необмежені можливості для бізнесу, розширює географію продажів, а впровадження сучасних технологій дозволяє краще розуміти потреби клієнтів, збільшити взаємодію з ними завдяки різноманітним маркетинговим інструментам. Очікується, що вже станом на 2024 рік продажі через інтернет у світі складатимуть 21.8% від загальної кількості покупок населення планети та ця цифра стрімко ростиме щороку.

Олександр Чайка

журналіст