Стародавні гроти Китаю – печери Майцзишань

3 хвилин читати

У Китаї часто зустрічаються монастирі і храми вирубані в скелях. Одна з таких історичних пам’яток – печери Майцзишань, які знаходяться в міському окрузі Тяньшуй, провінції Ганьсу. Майцзишань, що в перекладі означає “Пшенична гора” – входить в число найбільших гірських буддійських монастирів Китаю.

Храми побудовані понад півтори тисячі років тому, з приходом до Китаю буддизму. Саме тоді, на прямовисній стороні 142-метрового пагорба з’явилися перші ніші та печери.

Візуально храм розділений на південно-західну частину, де розташовані 54 печери і південно-східну, з 140 печерами на висоті від 30 до 80 метрів.

Майцзишань знаходяться недалеко від стародавнього Великого Шовкового шляху, де проходить дорога, що сполучає Сіань з Дуньхуан, Сіань з Ченду, а також дорога, що веде до Індії. Ця дорога приводила сюди не тільки ченців, а й талановитих художників, скульпторів та ремісників з різних куточків світу, їх шедеври прикладних мистецтв можна спостерігати у стародавній святині.

Переважна більшість скульптур у гротах – статуї Будди, вони зроблені з глини з додаванням зв’язуючьої речовини, щоб допомогти зберегти скульптуру. Проте,  деякі скульптури зроблені з пісковика, який не має аналогів у Китаї, а його походження й досі не з’ясоване.

Всього в Печерах Майцзишань більше 7200 різних статуй Будди, від невеликих, зроблених з глини або каменю, до величезних барельєфів висотою в 16 метрів, виконаних прямо на схилі гори.

Найчастіше в печерах Майцзишань зустрічається Будда Амітабха, якого особливо шанували в буддійській школі Чистої землі. Цей Будда приймав будь-кого, хто щиро звертався до нього, незалежно від походження і положення. Будду супроводжують його помічники-бодхісаттви Авалокітешвара і Махастхамапрапта. Є також статуї Будди Шак’ямуні та бодхісаттви Майтрея, зображувані в сидячому положенні, схрестивши ноги.

Повноцінним вивченням Майцзишань зайнялися вже в середині XX століття. Монастир був справжнім джерелом для археологів, які виявили на його території безліч скульптур, керамічних, залізних та бронзових предметів, а також понад 2000 виробів з яшми. Крім цього, вчених чекали посуд і статуетки, найдавніші літописи, книги та документи.

До цих пір в монастирі живуть монахи-буддисти, а сам монастир є розкішним музеєм, в якому можна простежити культурне життя і релігійне мистецтво від часів Стародавнього Китаю та практично до наших днів. І незважаючи на те, що багато приміщень закриті для відвідування туристів, потік їх не слабшає, адже не тільки Печери Майцзишань приваблюють мандрівників, але й їх чудові околиці. «Пшенична гора» належить до Світової спадщини ЮНЕСКО і таїть в собі численні загадки і секрети.