Печерні храми Лунмень

2 хвилин читати

Гроти Лунмень – третій за величиною комплекс храмових печер Китаю після ансамблів в Дуньхуане та Датуні, що датується V століттям. Гроти знаходяться біля «Драконових воріт» (Лунмень) на березі річки Іхе, в 12 км на південь від Лояна.

Будівництво цього печерного храму почалося близько 494 року. Протягом чотирьох століть численні ремісники та монахи вирубували в скелях кам’яні статуї та рельєфи. До наших днів дійшло понад 100 тисяч зображень Будди та 3600 висічених на каменях написів.

Прекрасні та вражаючи своєю грандіозністю печери “Ворота дракона” усіяні незліченною кількістю статуй Будди та є унікальною пам’яткою мистецтва. 

Більшість печерних храмів Лунменя, в тому числі найвизначніші з них знаходяться на західному березі річки, та викарбувані на східному схилі, тому їх краще оглядати в першій половині дня, при сонячному світлі. 

Гроти Лунмень

Деякі печери були закладені на протилежному схилі. В основі більшості печер лежить класична іконографічна схема: на прямокутній основній ділянці навпроти входу сидить Будда великого розміру. Праворуч і ліворуч стоять двоє бодхісатв-помічників, звернених до людей і наближених до розмірів реальних людей. Між цими трьома фігурами зазвичай стоять Ананда і Каш’япа, учні Будди, таким чином, скульптурна група включає п’ять статуй. Вхід охороняють двоє гнівних вартових: повз їх лютий погляд повинен пройти кожен, хто хоче потрапити всередину. 

Статуя Будди

У 2000 році це місце було внесено до списку всесвітньої спадщини Юнеско як «видатний прояв людської художньої творчості». Для того, щоб захистити цей безцінний культурний об’єкт китайський уряд, а також деякі впливові світові організації в галузі культури проводять багато заходів, спрямованих на збереження і популяризацію печер Лунмень.