Особливості ринку електронної торгівлі КНР

11 хвилин читати

Хоча електронна комерція й виникла в США, а початок її формування припав на країни Західного світу, найбільшого розвитку та процвітання сектор електронної торгівлі досяг саме в Азії. Кожного року, починаючи з 2013-го, Китай є одноосібним світовим лідером за обсягами онлайн торгівлі. Сьогодні з 10 найбільших у світі B2C платформ відразу 4 – належить Китаю. Такий розвиток став можливим завдяки сталому зростанню кількості споживачів, що на кінець 2020 року становила 782 млн, вдосконаленню та розвитку онлайн платформ, розширенню сфер діяльності, значного прогресу логістики та збільшення швидкості інтернету. У Китаї швидко з’являються нові форми бізнес-діяльності в інтернеті, такі як групові покупки, шерінг, онлайн-таксі та ін. А однією з основних відмінностей китайського ринку електронної комерції від решти світу стало її поширення в сільській місцевості, що значно розширило можливості покупців та, водночас, стимулювало збільшення продажів продукції локальних виробників, а також продажів сільськогосподарської продукції фермерами в мережі інтернет. Загалом, перехід на ведення бізнес-діяльності в інтернеті у Китаї сприяв розвитку малих і середніх підприємств.

Однією з основних відмінностей китайського ринку електронної комерції від решти світу стало її поширення в сільській місцевості, що значно розширило можливості покупців та, водночас, стимулювало збільшення продажів продукції локальних виробників, а також продажів сільськогосподарської продукції фермерами в мережі інтернет.

Етапи розвитку електронної торгівлі в Китаї

Першими всесвітньо-відомими китайськими онлайн платформами були засновані 1998 року компанії Alibaba та Made-in-China. Вони дали старт розвитку електронної комерції спочатку в Китаї,  а пізніше – вийшли на міжнародний ринок. Після відкриття 2003 року B2C платформ Taobao та JD.cоm почався стрімкий розвиток електронної комерції, що не припиняється й зараз. Вже 2016 року обсяг транзакцій склав 35% валового національного продукту Китаю.

Хоча ринок електронної комерції в Китаї і схожий на західний, він залишається досить своєрідним, а темпи його розвитку чітко регулюються державою. Як відомо, розвиток економіки в Китаї визначається п’ятирічними планами. Вперше e-commerce було включено в одинадцяту п’ятирічку, що здійснювалася в період 2006-2010 роки, з тих часів напрям руху та ключові фактори розвитку регулюються державою, яка вирішує їх спрямованість. Завдяки сприянню та контролю на найвищому державному рівні і відбувається стрімкий прогрес онлайн-комерції в Китаї.

Етапи розвитку електронної комерції відповідають п’ятирічним державним планам та мають чітку ціль:

  • Одинадцята п’ятирічка (2006-2010 р.) – ставила за мету створення проектів, сприяла формуванню сервісів, популяризації платформ та залучення до них якомога більшої кількості людей.
  • Дванадцята п’ятирічка (2011-2015 р.) – за мету ставилось поглиблення електронної комерції за різними напрямками, створення потужного середовища та покращення його безпеки.
  • Тринадцята п’ятирічка (2016-2020 р.) – визначала необхідність інтеграції традиційних галузей в електронну торгівлю.
  • В 14-у п’ятирічку, що почалася в 2020 році, електронна комерція визнається найбільшою, найкращою та найактивнішою рушійною силою в цифровій економіці та є дуже важливою складовою плану нової моделі розвитку Китаю, що відповідає баченню розвитку на 2035 рік. 

Таким чином, за період 13-ї п’ятирічки обсяги транзакцій електронної комерції зросли на 2.42 трлн дол., а 2020 року складали вже 5.82 трлн дол., що становило майже чверть роздрібних продажів споживчих товарів та стало основним каналом споживання домогосподарств. Електронна комерція досягла глибокої інтеграції в усі сфери життєдіяльності, значно покращила якість життя, змінила умови ведення бізнесу для підприємців усіх рівнів, суттєво посприяла економічному зростанню та розвитку економіки, торгівлі та виробництва. 

Вперше e-commerce було включено в одинадцяту п’ятирічку, що здійснювалася в період 2006-2010 роки, з тих часів напрям руху та ключові фактори розвитку регулюються державою, яка вирішує їх спрямованість.

Вплив китайського e-commerce на світові ринки

Такі особливості китайського e-commerce, як розвиток цифрових платформ, електронних додатків, глобалізація масштабів ринку, розвиток логістики та доступність іноземних ринків збуту вплинули на стрімке розширення глобалізації торгівлі та поширення китайських торгових онлайн-компаній на ринки інших країн світу. Завдяки своєму впливу на ринки усього світу, китайський e-commerce задає темпи розвитку глобальної інтернет комерції. Такі особливості продукції, як низька вартість та зростаюча якість товару спонукали споживачів з різних континентів збільшувати обсяги взаємодії з китайською онлайн-комерцією. Це призвело до зростання міжнародних продажів в Китаї більше ніж в 10 разів протягом останніх п’яти років. У першому півріччі 2021 року обсяги імпорту та експорту транскордонної електронної комерції Китаю склали 139.4 млрд дол. , що на 28.6% перевищило показники 2020 року. Відповідно, розвиток міжнародної електронної торгівлі в Китаї не лише стимулює розвиток та трансформацію загального ринку e-commerce, а і став новою рушійною силою розвитку світової економіки. Згідно з даними Міністерства торгівлі, Китай має більше 1900 закордонних складів по всьому світу, серед яких на Північну Америку, Азію та Європу припадає майже 90% від загальної кількості. На відкритті 4-ї міжнародної експортної виставки CIIE 2021 в листопаді 2021 року, голова КНР Сі Цзіньпін заявив, що Китай розвиватиме «Шовковий шлях електронної комерції». Це сприятиме розвитку та розширенню можливостей міжнародної логістики, інтеграції внутрішньої і зовнішньої електронної торгівлі та перетворення окремих міст в міжнародні центри споживання.

Сервіси та інновації ринку електронної торгівлі КНР

Ключовим фактором розвитку електронної комерції в Китаї стала висока технологічність та інноваційність, впровадження революційних технологій та сервісів. На приголомшливий прогрес інтернет-торгівлі вплинуло впровадження мобільних додатків та платіжних онлайн систем. 98% від загальної кількості користувачів Інтернетом використовують мобільні пристрої для доступу до мережі, що налічує 788 млн осіб. 72% з них використовує мобільні додатки та системи оплати замовлень. Це стало результатом впровадження новітніх систем оплати AliPay та WeChat Pay, які повністю змінили ринок, створили нові умови здійснення продажу, значно спростивши оплату замовлень, але в той же час і підвищивши їх безпеку. Хоча сьогодні в світі існує велика кількість платіжних систем, жодна з них не порівняється з масштабами впровадження та поглиблення в соціальне життя, як це відбулося в Китаї.

Вагомим досягненням e-commerce в Китаї є впровадження онлайн трансляцій в принцип онлайн торгівлі. Це не лише розширило можливості звичних продажів онлайн, а й змінило традиційний підхід до реклами, який був сформований ще в 1970-х роках, та сформувало нові тренди. Лідери думок, інтернет знаменитості ведуть прямі відео трансляції для своєї аудиторії, під час яких здійснюють продажі товарів. Згідно даних Міністерства торгівлі Китаю, протягом 2020 року загальна кількість прямих трансляцій склала більше 24 мільйонів, залучивши 617 мільйонів глядачів та 388 мільйонів продажів. Наприклад, найвідоміший стрімер на сайті Taobao, Вей Я, протягом 2020 року під час онлайн трансляцій продала товарів на 31 мільярд доларів, а її трансляція на День холостяка того ж року залучила більше 43 мільйонів глядачів. Це призвело до прагнення впровадження стрімів у великої кількості магазинів, а на ринку праці з’явилась нова професія, що сьогодні має великий попит.

Стрімкого підйому завдяки унікальній можливості здійснення групових покупок здобула компанія PinDuoDuo, що була створена лише 2015 року. Їх принцип роботи в залученні до здійснення покупки якомога більшої кількості ідентичних замовлень, що в свою чергу робить це замовлення оптовим та надає значну знижку. Розмір знижки залежить від кількості людей, бажаючих купити товар, та може становити навіть до рекордних 90%. Це сприяло не лише збільшенню кількості продажів для продавців, а й підвищенню обсягів виробництва на фабриках, які співпрацюють з зазначеними продавцями, що в свою чергу знизило вартість виробництва деяких товарів та дозволило робити значні знижки.

Сучасний e-commerce в Китаї змінює концепцію звичних онлайн продажів та перетворює торгові платформи на застосунки для стилю життя. Найбільші маркетплейси, такі як PinDuoDuo, створюють інтерактивні заходи, що спонукають користувача до використання додатку не лише для покупок. Покупки, огляд товарів та навіть звичайне відвідування додатку формує певний рейтинг, за який користувач отримує бали. Крім цього, в додаток вмонтовані ігри, лотерейне колесо, за допомогою яких користувач може виграти купони на знижку, або подарунки з безкоштовною доставкою на адресу. Внутрішні бали відповідають реальним коштам, які користувач, за бажанням, може використати за оплату товарів, або, навіть, вивести на банківську карту.

Десять років тому e-commerce в Китаї складав приблизно 1% світового ринку онлайн торгівлі, а сьогодні більше 50% онлайн транзакцій припадає саме на китайський ринок. Наразі Китай не просто створює та впроваджує нові технології, а задає тренди та створює філософію онлайн продажів.

Десять років тому e-commerce в Китаї складав приблизно 1% світового ринку онлайн торгівлі, а сьогодні більше 50% онлайн транзакцій припадає саме на китайський ринок. Наразі Китай не просто створює та впроваджує нові технології, а задає тренди та створює філософію онлайн продажів. Замість звичайної покупки товарів, сучасні клієнти китайських маркетплейсів використовують їх додатки як інструмент інтерактивного та різностороннього відпочинку, цікавий спосіб проведення вільного часу. Галузь онлайн торгівлі створює нові професії та відкриває величезну кількість робочих місць. Впродовж років зберігається стійка тенденція зростання та розвитку електронної комерції, а напрям росту чітко регулюється владою та входить в державну стратегію розвитку країни. В той час, для продовження розвитку електронної комерції промисловість в Китаї покращує власні технології виробництва, збільшує інноваційність продукції та покращує якість послуг, заохочуючи компанії електронної комерції до розширення участі в міжнародній онлайн торгівлі, сприяючи розширенню дрібного експорту та імпорту та розвиваючи діяльність на міжнародному рівні не лише на рівні B2C, а й B2B та C2B.

Олександр Чайка

журналіст