Олімпійський стадіон «Пташине гніздо»

3 хвилин читати

Грандіозний стадіон «Пташине гніздо», створений для проведення літніх Олімпійських ігор 2008, знову опинився у центрі уваги, оскільки церемонія відкриття зимових Олімпійських ігор 2022 р. проходить на цьому ж стадіоні. Свого часу головна спортивна арена Пекіна була визнана найбільшою у світі спорудою зі сталі та найскладнішою інженерною конструкцією, створеною для такого роду заходів.

Пекінський Національний Стадіон «Пташине гніздо» розташований у Пекіні, в районі Чаоянь, на території Олімпійського села. Будівля стадіону за своєю формою нагадує пташине гніздо, виконане зі сталі та бетону. Для його будівництва була розроблена нова марка сталі, яка відрізняється майже повною відсутністю сторонніх домішок, що певною мірою ускладнювало зварювання сталевих елементів. Надміцний метал, виготовлений саме для цих цілей, був створений у сучасних лабораторіях Китаю. Конструкція зі сплаву «нового покоління» здатна витримати не лише вагу самої будівлі, але й утримати споруду під час землетрусів силою 8 балів.

Зведення перших конструкцій було розпочато у грудні 2003 року, а його відкриття відбулося у березні 2008 року. Стадіон побудований за проектом швейцарських архітекторів Жака Херцога та П’єра де Мерона, художнім консультантом проекту став відомий китайський художник Ай Вейвей. Спочатку було заплановано звести стадіон із розсувним покриттям, яке б повністю закривало площу поля. Проте через проблеми з фінансуванням будівництво було зупинено на деякий термін. У березні 2004 року роботи було відновлено вже за новим проектом. У новому проекті було вирішено відмовитися від розсувної покрівлі, що згодом дало змогу заощадити понад десять тисяч тонн сталі та близько 150 мільйонів доларів. Спочатку стадіон був розрахований на 100 000 осіб, проте 9 000 місць було вилучено під час спрощення конструкції. Нова загальна кількість місць – 91 000 осіб та займає територію площею 258 000 квадратних метрів

Найвища точка стадіону знаходиться на висоті 68,5 метрів над землею, найнижча – на висоті 42,8 метри, ряди трибун сплановані таким чином, що з будь-якого місця добре видно все, що відбувається на полі. У верхній частині металевого каркаса натягнута прозора водонепроникна плівка, що дає змогу проникати сонячному світлу на трибуни та трав’яний газон. Крім того, таке покриття за рахунок міцності та легкості матеріалу не обтяжує сталеву конструкцію стадіону. Після закриття Олімпійських ігор, стадіон використовується для проведення спортивних чемпіонатів з футболу, легкої атлетики, гімнастики як національного, так і міжнародного рівнів та культурно-масових заходів. На стадіоні відбуваються концерти, театральні постановки, фестивалі та виставки. У зимовий період Пташине Гніздо стає льодовою ареною, тут можна покататися на ковзанах, зайнятися гірськими лижами, біатлоном та фігурним катанням.