Міжнародна логістика в умовах пандемії

12 хвилин читати

Світова економіка зазнала значних потрясінь під впливом пандемії. А однією з галузей, яка чи не найбільше змінилася під тиском карантинних заходів, стала транспортно-логістична. В якому стані галузь перебуває нині та чого очікувати підприємцям, чий бізнес залежить від міжнародних перевезень, читайте у нашому матеріалі з експертом з міжнародних перевезень, керівником відділу логістики компанії «Meest China» Тетяною Лис.

Нові тенденції на міжнародному ринку логістичних перевезень

Поширення коронавірусу завдало серйозного удару по світовій логістиці. Пандемія вплинула на абсолютно усі види транспортних перевезень на всіх континентах. Жодного з гравців на ринку не оминула криза. Та передусім, найбільше постраждала галузь авіаперевезень. Адже, у 2020-му році, майже усі авіарейси було скасовано. Логістичним компаніям довелося швидко шукати альтернативу своїм сталим мультимодальним перевезенням. Ситуація на ринку змінюється дуже швидко і це зумовлює формування нових тенденцій на ринку логістичних послуг.

Потрясіння на ринку мають навчити гравців бути гнучкішими та краще адаптуватися. Адже конкуренція тільки зростатиме

Черги на кордонах. Оскільки авіа індустрія постраждала найбільше, всі перейшли на наземні види транспорту. Це спровокувало черги на кордонах та збільшення термінів перевезення. Додаткові санітарні перевірки на наявність у водіїв негативних ПЛР-тестів, проходження додаткового санітарного контролю збільшують час простою на митних кордонах. У сукупності ці фактори провокують погану оборотність автотранспорту. До прикладу, раніше за добу вантажівка могла приїхати з Польщі в Україну і за цю ж добу повернутися. Тепер цей шлях займає дві, три доби.

Вихід з ринку слабких гравців. В кризових умовах ринок логістичних послуг змушені покинути дрібні та деякі середні гравці. Наче в теорії Дарвіна – виживе найсильніший. Або той, хто краще адаптується. Лише компанії, які використовують сильний ресурс у вигляді логістів, фахівців, обізнаності в тенденціях – зможуть пристосовуватись до нових правил.

Попит на збірні вантажі. Наразі спостерігається збільшення попиту на послуги “збірні вантажі”. Клієнт “дрібнішає”, він більше не замовляє цілі контейнери, в таких обсягах, як це було раніше. Тобто, один контейнер розподіляється між кількома клієнтами. І це стосується, як комерційних вантажів, так і звичайних посилок.

Попит на залізничні перевезення. Підприємства почали відмовлятися від автотранспорту на користь залізничних перевезень, що також вплине на кон’юктуру ринку логістичних перевезень.

Ціни на міжнародні перевезення та причини їх зростання

 Потрясіння на ринку мають навчити гравців бути гнучкішими та краще адаптуватися. Адже конкуренція тільки зростатиме. “У порівнянні з минулим 2020-м роком, цього року, чітко спостерігається зменшення кількості клієнтів. Це відбувається через дестабілізацію ринку. Люди бояться ризикувати власними грошима. Через значні ускладнення в процесі планування бізнесу, пов’язані з постійними змінами в правилах торгівлі та перевезень, дрібний бізнес намагається знижувати затрати. А вони тільки зростатимуть. На сьогодні, вартість транспортування з Китаю в Європу та Україну б’є рекорди. Доставка по морю, залізницею та автомобільні перевезення наразі показують просто рекордні ціни. Вартість збільшилася у два три рази, в порівнянні з попередніми періодами. Збільшення обсягу відправок контейнерними поїздами, замість авіасервісу призвели до простоїв потягів на станціях, через затори на митних переходах. Дався в знаки й брак контейнерів. Ця ситуація провокує зростання цін.” – коментує ситуацію експерт з міжнародних перевезень Тетяна Лис.

Варіантів виходу з кризи не так вже й багато. Цю проблему намагаються вирішити у світовому масштабі, але за прогнозами, ситуація не стабілізується так швидко, тож рішення прийде не раніше 2022 року. Проблема з нестачею контейнерів – поки що, системна.

Експерт зазначає: «Контейнери відправлені з Китаю, назад не повертаються. Тому зараз варто працювати з компаніями, які мають певні домовленості й можуть знайти вільні контейнери. І такі домовленості існують, дуже часто на корупційному рівні, на сірому ринку. Тобто, все залежить від авторитету компанії в Китаї та можливості заплатити більше. Ціни ростуть постійно. Якщо раніше доставка контейнеру коштувала 5000 доларів, то зараз тільки за наявність порожнього необхідно заплатити ~4500, а загальна ціна перевезення морем або залізничним транспортом вже на рівні 15000-16000 доларів.

Терміни та вартість доставки постійно змінюються. В цій ситуації планування перетворюється на постійне маневрування. Усім, чий бізнес так чи інакше залежить від перевезень та зокрема, логістичним компаніям, необхідно звернути увагу на роботу з клієнтами. Потрібно постійно інформувати їх про ситуацію з перевезеннями та вимушене коригування термінів. Тим самим, збільшуючи лояльність клієнта.

Також, доведеться закладати на наступне півріччя зростання цін, не варто думати, що вони впадуть. З осені починається підготовка до Нового року, і нашого, і китайського, це зумовить сезонний ріст цін на доставку. Звичайно, певна втрата клієнтів неминуча. І особливо така ситуація відчутна для малого та середнього бізнесу, адже не кожен зможе сплатити за 60 кубів вантажу близько 20-ти тис. доларів на логістичні послуги. Хтось шукатиме шляхи доставки товарів з найближчих країн або навіть закупівель всередині країни. Проте, не зважаючи на усі ринкові коливання, Китай залишиться головним експортером.” – пояснює Тетяна Лис.

“Звичайно хтось ризикне, для когось –  це буде неприйнятна сума. Якщо у вас контейнер усього товару коштує 50 тис. доларів – закладати на логістику 20-25, це взагалі не логічно. Не всі можуть закласти такий відсоток. І звичайно, хтось почне шукати нових постачальників з Ізраїлю, Казахстану, Туреччини».

Ситуація на китайському ринку перевезень

Хтось шукатиме шляхи доставки товарів з найближчих країн або навіть закупівель всередині країни. Проте, не зважаючи на усі ринкові коливання, Китай залишиться головним експортером

Основними транспортними сполученнями для Китаю як головного світового постачальника – є авіація, залізничний та морський транспорт. Але морські перевезення, слідом за авіаперевезеннями теж дуже сильно постраждали за перше півріччя 2021 року. Почалося все з березня, коли судно стало на мілину в Суецькому каналі. Ця подія спровокувала дефіцит на ринку логістики. До того ж навесні відбулось часткове закриття терміналу Яньтянь в Шеньчжені. Це величезний термінал, який просто так не можна замінити. Не у кожного порту є інфраструктура, яка може обробляти велику кількість контейнерів. Коли закрили Яньтянь, усі судна перерозподілили по найближчим терміналам: Наньша і Шекоу, що спричинило затори та перебої в роботі цих портів. Але аналітики прогнозують, що для обробки контейнерів, які не могли вийти з Китаю та відновлення нормальної роботи потрібно не менше трьох місяців чи, навіть пів року. Однак через черговий спалах епідемії, морські перевезення можуть знову бути ускладнені, пояснює експерт «Mist China»:

« Яньтянь закрили через пандемію, судна не заходили в порт, тому що там був спалах зараження. В кінці травня також був спалах в Гуанчжоу. Наша компанія має там склади і ми теж зіткнулися з проблемою в роботі міжрегіонального транспорту. Є міжнародні та міжрегіональні перевезення, ми не могли відправляти свої траки та контейнери. Працював лише автотранспорт, але знову ж таки: потрібен водій з негативним ПЛР тестом, дезінфекція контейнерів і траків. Вони проходять всю процедуру, коли в’їжджають та виїжджають з Китаю. Загалом всі ці затримки глобальні. Здавалося б, відправляєш морем, але неможливо знайти трак, щоб довезти цей контейнер до порту. І всі ці етапи дуже взаємопов’язані.»

Загалом, час доставки вантажів з Китаю збільшився, приблизно на два тижні. Навіть коли компанії фрахтують судно або залізничний склад, очікування може тривати тиждень – два, просто через коригування графіку відправлень. Залізничне сполучення регулюється китайською структурою “China Rail Way”, вони самі регулюють рейси, квоти. Якщо на митному переході затор, щоб не було скупчення, вони гальмують ці склади на інших станціях.

З авіаперевезеннями зараз немає таких затримок. Цей канал доставки стабілізувався, єдине, що тепер ставки по цінах не фіксуються надовго. Раніше, стабільно працюючі компанії могли зафіксувати з авіа лінією або з агентом ціну, наприклад, на початку місяця і ця вартість була дійсною протягом місяця, зараз ставки змінюються щотижня.

“Не дивлячись на кризу у логістичній галузі, товарообіг зростає постійно, і якщо до пандемії всі країни розвивали ІТ-галузь, цифровізацію процесів, криза розкрила в логістичній галузі багато підводних каменів, які насправді цифровізацією вирішити неможливо. Немає реальної інфраструктури, немає необхідних залізничних колій, виникають затори. Не існує глобальної системи контролю та управління логістикою, яка могла б упорядкувати завантаженість окремих ділянок, через що і виникають збої в усіх поставках.” – коментує експерт.

Як поводитися підприємцям в часи логістичної кризи

Не варто забувати про великих гравців ринку, які заздалегідь підготуються, закуплять товари, заповнять склади, а відповідно матимуть контроль над регулюванням цінової політики

Пандемія завдала сильного удару по китайському ринку, деякі виробництва закрилися. Затримки з поставками товарів звичайно будуть продовжуватись, до нового року потрібно готуватися в ідеалі, ще до листопада. У жовтні варто заповнити склади. Не варто забувати про великих гравців ринку, які заздалегідь підготуються, закуплять товари, заповнять склади, а відповідно матимуть контроль над регулюванням цінової політики. Такі компанії найбільше виграють в цій ситуації. Адже, якщо почнеться колапс на одному з транспортно-логістичних каналів, ті хто підготувались заздалегідь заповнять ринок. Попри застереження, серйозного дефіциту китайської продукції в Україні не передбачається. “Скоріше можливе зростання цін, ніж дефіцит. Великі гравці вже зараз заповнюють склади. І з розрахунку на перебої з поставками, відчуваючи своє монопольне становище, можуть підняти ціни. Однак дефіциту не буде.” – розповіла Тетяна Лис.

На питання, що варто робити українському підприємцеві, щоб зберегти бізнес і клієнтів, з огляду на проблеми з доставкою відповідь експерта наступна:

“Інформування клієнтів, контроль залишків на складі, задля уникнення нестач та готовність до зростання цін на логістику. Великі логістичні компанії, вже подбали та переглянули свої партнерські відносини з усіма агентами, підрядниками, партнерами, зафіксували терміни, гарантії, зобов’язання за договорами. І особливо важливий момент – пошук професіоналів в галузі логістики, які розуміють, що тенденції зараз дуже швидко змінюються, людей, які готові знаходити нестандартні рішення в кризових ситуаціях. Саме професіоналізм та аналітика ринку допоможуть вижити.”

Пандемія змінила правила гри на всіх ринках в усіх країнах світу. Планування значно ускладнилось. Однак ті компанії, які зможуть оперативно реагувати на зміни та аналізувати ринок, не лише виживуть, але й завоюють більшу долю ринку.

Олександр Чайка

журналіст