Китайська Венеція – стародавнє місто Фенхуан

6 хвилин читати

Не важливо, перший раз ви ступили на китайську землю або прожили в цій країні кілька років, подорожі по Китаю – особливий спосіб зануритися у культуру, звичаї, традиції. Китай зберіг велику кількість архітектурних артефактів минулих тисячоліть. Є серед них навіть цілі міста. Одне з них – стародавнє місто Фенхуан, побудоване в епоху Династії Цин у 1704 році, яке дійшло до наших днів у незмінному вигляді.

У місті зберігся автентичний зовнішній вигляд і планування 16-18-го століть, його не зачепили ні модернізація, ні війни, ні природні катастрофи.

Фенхуан – путівник для тих, хто вирішив познайомитися з життям і побутом китайців, що жили 300 років тому, а саме національностей Мяо і Туцзя, яким належало місто. Традиції жителів залишилися недоторканими.

Історія створення міста

Стародавнє місто Фенхуан знаходиться на Південному Заході провінції Хунань, серед високих мальовничих гір, на березі річки Тоцзян.

Фенхуан в перекладі означає фенікс. У китайській міфології ця пташка – антипод дракона. Існує повір’я, що її явлення людям передбачає важливу подію, а також свідчить про могутність імператора. За часів Ханьської династії був складений словник «Шоувень», в якому подавали детальний опис фенхуана. Згідно с манускриптом, у чудернацького птаха дзьоб півня, зоб ластівки та шия змії. На його тілі безліч візерунків, як у дракона, а хвіст як у риби. Спереду птах виглядає як лебідь, ззаду – як єдиноріг, спина як у черепахи, а зріст досягає трьох метрів. Китайці розповідають, що такого птаха бачили перед смертю Жовтого імператора. Останній раз його присутність відзначили у 1368 році. За легендою птах з’явився на могилі батька засновника династії Мін.

Інші місцеві жителі розповідають туристам історію, що містечко було засноване як одна з прикордонних застав Великої імперії та мало цілком утилітарне завдання.

Сучасність

Фенхуан на диво добре зберігся, модернізація ніби обійшла його стороною. Тут зустрічається безліч етнічних мов, стародавніх звичаїв. Також, в містечку можна побачити старовинні будівлі  в архітектурних стилях часів династії Мін і Цин. У старому кварталі збереглося понад 200 старовинних житлових будівель, близько 20 великих і малих вуличок, які рясніють виробами місцевих рукодільниць з текстилю, прикрасами зі срібла, посудом, солодощами та багатьма іншими цікавими речами. Тут збереглися 10 стародавніх парків та провулків, а також стіни древнього міста, ворота з баштами, колодязі, мости, храми та багато іншого. Все це – практично в незайманому вигляді. Міські стіни з червоного каменю лежать на тлі гірського пейзажу, а річки звиваються уздовж гірських ущелин, протікаючи через все місто.

Подорож містом

Традиційні будинки в Фенхуані відомі як Дацзялоу і являють собою унікальні дерев’яні будівлі, побудовані уздовж берега річки, якщо дивитися на них здалеку, створюється враження, що вони “підвішені” до річки. У давнину їх особливий дизайн дозволяв домівкам уникнути затоплення в сезон дощів, коли річка виходила з берегів.

У місті налічується понад 200 стародавніх будівель, включаючи замок Хуансицяо, стіни Сяньсі, палац Чаоян, хам Небесного Імператора, колишня резиденція Шень Чунвень і багато інших.

Також можна зробити невелику подорож на човні вздовж річки Туцзя. Протікаючи по діагоналі з Північного Заходу на Південний Схід, ця річка – справжній порятунок для місцевих жителів. Жінки перуть в ній одяг, чоловіки рибалять, закидаючи сітки, уздовж берегів річки готується їжа тими ж способами, що і багато років тому. Особливий шарм цієї місцевості надають яскраві фарби фольклору народів Туцзя і Мяо. Спостерігати за їх традиційними костюмами – це ще одне захоплююче заняття, доступне тільки тут.

Головні історичні пам’ятки міста

Одна з головних пам’яток міста – спадковий храм сім’ї Ян, побудований в далекому 1836 році під час правління імператора династії Цин, який добре зберігся до наших днів. Площа будівлі близько 770 квадратних метрів. У комплекс храму входить дерев’яний внутрішній двір з двома поверхами, головними воротами, оперною сценою, коридорами, головним холом та підсобними приміщеннями. Декор будівлі яскраво ілюструє культурні традиції, а також високу техніку різьблення по дереву. Зараз храм внесений до списку об’єктів під захистом регіонального рівня.

Ще одна памятка міста – стародавні східні ворота, відомі як ворота Шенхен, одні з чотирьох воріт, що оточували давнє місто. Вежа Східних воріт знаходиться неподалік від річки Туцзя і була побудована в період правління імператора Кансі (1616 -1911 роки) династії Цин. За подобою Головних воріт Пекіна, вежа Східних воріт є двоповерховою будовою. Нижній рівень виконаний з пісковика, а верхній зі старих каменів. Висота будівлі 4, а ширина 3.5 метра, будівля нагадує напів-арку.

Невідємна частина прогулянки старим містом – колишня резиденція Шень Чунвень, що являє собою типовий просторий старовинний двір, виконаний в особливому стилі династій Мін та Цин. Це одна з відомих пам’яток провінції Хунань, яка втілює архітектурні традиції Сянсі. Резиденція є місцем народження Шень Чунвеня. Будинок зведений понад 100 років тому батьком Шень Чунвеня, коли той служив при імператорському уряді. Резиденція переходила з покоління в покоління, пройшовши випробування часом, а колишня слава і честь згодом забулися. Нарешті, в 1991 році резиденція була включена в список провінційних об’єктів культурної спадщини. Роботи по каліграфії, рукописи та портрет Шень Чунвеня стали головними артефактами міста Фенікса. Шень Чунвень – великий майстер китайської літератури, залишив свої замітки про дитинство, проведене тут в період з 1902 по 1917 роки. Усі літературні та художні роботи Шень Чунвеня виставлені у восьми різних павільйонах.

28 березня 2008 року древнє місто Фенхуан було зараховане до списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.