Історія розвитку Китайського автопрому

5 хвилин читати

Останні 10 років китайський автопром є найпотужнішим ринком у світі. Перелом почався у 2009 році, коли випуск автомобілів у Китаї перевищив подібні показники у всьому Євросоюзі. Так само Китай випереджає автопром США та Японії.

Розвиток китайського автопрому стимулювався зростаючим внутрішнім споживанням, однак, починаючи з 2011 року, Китай активно просуває експорт своєї продукції, покращуючи якість вироблених авто.

Початок китайського автопрому

Перша хвиля автомобілізації в Китаї припала на середину п’ятдесятих років.

У 1956-му році, через сім років після революції та утворення Китайської Народної Республіки 1-й автозавод у Чанчуні розпочав виробництво вантажівок «Цзефан-СА140» — копія радянського ЗІС-150. СРСР передав перші креслення, допоміг з обладнанням та навчанням фахівців. Такий самий автомобіль незабаром стали випускати і на 2-му заводі в Шияні, провінція Хубей.

Бажання “йти своїм шляхом” породжувало зовсім незвичайні рішення. Наприклад, причепи, рами, колеса та ресори у Китаї намагалися робити з бамбука. За максимальної швидкості 50 км/год такі візки могли прослужити рік.

Вже 1958-го Китай рапортував про величезні автомобільні успіхи. Крім двох великих заводів працювали майже півтора десятки дрібних. Весною 1958-го з’явився перший китайський легковий автомобіль — «Чинканчан». Повідомлялося, що двигун, встановлений ззаду мав потужніть 36 кіньских сил. Вважається, що прототипом послужив знаменитий “Фольксваген”. Але “Чинканчан” серійним автомобілем так і не став.

До 1990-х років ситуація кардинально змінилася, а на початку 2000-х років з конвеєрів Піднебесної щороку сходило по 2 млн автомобілів. Нарощування виробництва та експорту відбулося завдяки вступу Китаю до Всесвітньої торгівельної організації. У період 2002-2007 років зростання виробництва в автомобільній сфері стабільно трималося на рівні 21%. А справді переломний момент стався у 2009 році, коли заводи Китаю випустили 8 млн. легкових авто та 3,4 млн. вантажівок та автобусів, випередивши США.

Відомі китайські автомобільні бренди

У 2010 році вперше у світовій історії автовиробництва випуск автомобілів у Китаї перевищив планку в 15 млн. Виробництво досягло 18,26 млн автомобілів, включаючи 11,6 млн легкових автомобілів, що дозволило зберегти та зміцнити перше місце у світі випередивши двох лідерів США та Японію, які змагалися  на авторинку попередні 40 років.

Всесвітньо відомі бренди китайських авто:

SAIC Motor, BYD, Changan Automobile, Geely Holding Group, Dongfeng Motor, Great Wall Motors, BAIC Group, FAW Group, Chery Automobile, Sinotruk Group, JAC Group, Brilliance та Lifan.

BYD

Спочатку BYD Company Ltd випускала акумулятори для мобільних телефонів. І лише у 2003 році розпочалася історія автомобільного виробництва компанії BYD, коли вона купила китайську автомобільну компанію із провінції Сичуань. Сьогодні на заводах BYD працює 40 тисяч людей. У 2004 році було створено центр з наукових досліджень та розробок. Справи компанії йдуть угору. Очевидно, не останню роль у цьому відіграє назва концерну. BYD в перекладі означає «збудуй свою мрію» («build your dream»).

Geely

Міжнародне обличчя китайського автопрому. Компанія, яка не лише експортує свою продукцію, а й відкриває численні заводи за кордоном. Компанія оригінально обігрує свою назву в слогані: “Sweet life, Geely drive”, що означає: “Солодке життя, щасливе водіння”.

Серед продукції фірми: легкові автомобілі та скутери, мотоцикли. На її машинах Englon їздять лондонські таксисти.

SAIC

SAIC починав виробляти трактори, автобуси та седани представницького класу Phoenix для партійного керівництва КНР. У середині 1980-х років компанія відмовилася від виробництва власної марки автомобіля і розпочала випуск автомобілів у рамках спільних підприємств. На заводах SAIC виготовляються легкові автомобілі, трактори, мотоцикли, вантажівки, автобуси, а також комплектуючі до автомобільної техніки. Її спільні підприємства:

– Shanghai Volkswagen Automotive Company (SVAC)

– Shanghai General Motors Corporation (Shanghai GM)

– SAIC-GM-Wuling Automobile (бюджетні автомобілі марки Baojun)

– Shanghai Automotive Co. Ltd. – Виробник автокомпонентів.

– Shanghai Advanced Traction Battery Systems Co. (ATBS) – спільне підприємство з виробником літій-іонних акумуляторів A123 Systems.

У країнах Третього світу китайська продукція успішно завойовує ринки за рахунок прийнятних характеристик та невисокої ціни.

По розвитку місцевого автопрому і особливо експорту також вдарили карантинні обмеження і брак чіпів. Проте, якість китайської продукції та обсяги її випуску постійно зростають. До того ж, внутрішній ринок ще повністю не заповнений, тож китайський автопром має чудові перспективи розвитку.