Гінкго Білоба – тисячолітнє дерево Китаю

3 хвилин читати

Гінкго Білоба – одне з найдавніших дерев на землі, наділене неймовірними цілющими властивостями. Назва “гінкго” походить від китайської назви gin-kyo, що означає “срібний плід”. Стародавні китайські ченці садили це дерево на “святих місцях” поряд з монастирями. Вони вважали, що рослина з оригінальними віялоподібними листям символізує дві категорії китайської філософії – інь і ян та є символом мудрості, зосередженості, стійкості та довголіття. До сьогодні в Китаї, Японії та Кореї гінкго називають “деревом молодості”.

Дерево гінкго, також відоме як адиантум – реліктова рослина, яка залишилася незмінною за більш ніж 200 мільйонів років, незважаючи на всі зміни клімату, про що свідчать скам’янілі відбитки листя. Ця унікальна рослина не має аналогів у світі флори, а середня тривалість життя дерев перевищує 1000 років. На його основі щорічно створюються тисячі ліків від самих різних захворювань.

Сучасним вченим вдалося розкрити секрет міцного здоров’я та довголіття унікального гінкго. Згідно з результатами роботи, опублікованої в журналі PNAS, дерево створює хімічні речовини, які захищають його від хвороб і посухи. І на відміну від інших рослин, його гени не запрограмовані на старіння.

В природних умовах ці унікальні дерева ростуть у теплому вологому кліматі та збереглися тільки на крихітній території у Східному Китаї, в горах Тянь Му-Шань. Діаметр їх стовбурів досягає 1,5-2 м, а висота – близько 40 м. У Європі вперше побачили це дерево на початку XVIII століття. Спочатку саджанці з’явилися в Західній Європі, в ботанічних садах Утрехту і Мілану, потім в Англії і в Північній Америці.

Цілющі властивості гінкго

В Китаї дерево вважається символом мудрості і зосередженості й часто використовується для медитації. Також воно високо цінується в китайській традиційній медицині.

Сучасна медицина відкрила лікарські властивості рослини лише в середині XX століття. Вчені багато в чому спиралися на багаторічний досвід використання його в традиційній східній медицині. У знаменитій книзі «Великі трави» виданій у Китаї в 1596 році, Лі Ши-чжень високо оцінив гінкго для лікування хвороб легенів, серця та печінки. Сучасні технології дозволили вивчити хімічний склад і біологічну дію компонентів Гінкго білоба. Склад дерева – унікальний. Воно містить понад 40 біологічно-активних речовин, деякі з них зустрічаються виключно в цій рослині.

ГАЛЕРЕЯ ФОТО

Зараз майже у всіх провінціях Китаю штучно культивують це дерево. За статистикою, в Китаї налічується близько 12 гінкго, вік яких – більше 5000 років, 9 з них виростають в провінції Гуйчжоу. В Китаї Гінкго настільки полюбляють, що навіть називають своїми міськими деревами. Такі відомі велетні є в Ченду, Даньдуні, Хучжоу та Ліньі. Гінкго можна знайти у парках і садах по всьому світу, але в дикій природі дерева знаходяться на межі зникнення через масштабну вирубку лісів. Китайське дерево Гінкго занесене до Червоної книги і є останнім вцілілим представником древніх дерев.