Найближчими роками спостерігатиметься сприятлива кон’юнктура для країн з сировинним експортним спрямуванням, до яких відносяться Україна
Павло Педіна
Ринок логістики переживає чергову кризу, підвищення цін на перевезення та складнощі з доставкою товару вплинуть на ріст цін на світовому ринку?
Вже найближчі 20 років основним виробником значної частки промислової продукції на світовому ринку став Китай, відповідно торгово-транспортна система Китаю і процеси, які там відбуваються впливають на світову торгівлю. На даний момент вартість фрахту зростає в усьому світі. У зв’язку з поточними наслідками епідемії COVID – 19 порушилися транспортні та логістичні ланцюжки, багато логістичних компаній були змушені призупинити свою діяльність. В портах виникають ситуації коли неможливо доставити новий персонал на судно, що рухається з контейнерами. Ситуація на ринку перевезень – кризова.
У свою чергу, в Західних країнах під час пандемії спостерігалися значні фінансові вливання з метою підтримки населення. Люди не працювали, виробництва зупинялися, але держави стимулювали попит, і це дозволило утримати його на тому ж рівні. З одного боку, був попит на товари, забезпечений грошима, з іншого боку – зникла пропозиція товару, так як доставити продукцію з Центральної Азії, з Китаю стало складно. Все це призвело до зростання цін на перевезення і на продукцію. Якщо раніше всі логістичні ланцюжки були синхронізовані, то на поточний момент кораблі доставляють контейнери з товаром до Європи і США і не чекаючи повного завантаження йдуть назад, тому що доба простою зараз виливається в значні суми. Якщо раніше доба простою корабля коштували 15 000 доларів, то зараз це 100 000 доларів. Природно, це впливає на ціну товару. При цьому попит на товари не падає.

Чи можливий дефіцит товарів на міжнародному ринку?
Надалі логістичні проблеми будуть розтікатися по всій світовій економічній системі, зумовивши підвищення вартості всього набору сировинних товарів. Є колосальний попит на світовому ринку не забезпечений можливостями. Диспропорції утворилися на ринку через ситуацію з коронавірусом та не можуть бути відрегульовані швидко. До того ж, незрозуміла історія з новими спалахами тільки погіршує ситуацію. І ця тенденція триватиме. Якщо на початку цього року була гіпотеза, що восени все вгамується і логістична галузь працюватиме в звичному режимі, то вже є чітке розуміння, що проблеми транспортної сфери і дорогий фрахт – це тенденція майбутнього року. Один з яскравих прикладів – затримка поставки чіпів в Західну частину світу зараз близько 18 тижнів. Через це світове автомобільне виробництво змушене знижувати обсяги, при тому, що попит на автомобілі не падає. Відповідно, такі затримки і підвищать вартість товарів. Виникає логістична завдання. Що вигідніше везти, дорогий товар або дешевий? Вигідніше везти дорогий товар, мається на увазі ціна за одиницю об’єму. Відповідно, дорогі товари їдуть в першу чергу, дешеві залишаються і це викликає диспропорцію на ринку. Всі тепер змагаються за транспортні слоти на кораблі і вантаж з низькою маржою буде зависати в порту.
Сегменту середнього та малого бізнесу потрібно дуже чітко розрахувати бізнес-процеси, з урахуванням затримок з доставкою, щоб втриматися на ринк
Павло Педіна
Як це загалом вплине на ринок виробників, зокрема в Китаї?
Однозначно, великий виробник в Китаї має більше можливостей і впливу в ситуації, що склалася. Навіть на рівні можливості скористатися неформальними зв’язками, щоб домовитися про постачання. Невеликий підприємець має менше шансів відправити партію товару. Велике виробництво буде швидше розвиватися, хоча для дрібного виробника ситуація теж не настільки критична. Якщо розглядати ситуацію в інших країнах, де споживають китайську продукцію, то там буде точно така ж ситуація. Великі компанії, які забезпечує поставку товару будуть більш стабільними ніж одиничний гравець цього ринку, який іноді міг зафрахтувати і доставити товар своїми контейнерами. А все це по ланцюжку веде до того, що дрібний і середній бізнес маючи попит на товари просто будуть із затримками поставляти продукцію. Звісно цьому сегменту бізнесу потрібно буде дуже чітко розрахувати бізнес-процеси, з урахуванням затримок з доставкою, щоб втриматися на ринку.
Тобто, на новий рік нас можуть чекати черги за гірляндами?
Нас однозначно чекає зростання цін. Ну і звичайно, якщо ви планували замовляти щось для себе або бізнесу, слід подбати про завчасне замовлення. Спробуйте замовити собі новорічні ялинки та гірлянди, а отримати їх у лютому або березні 2022 року, для покупця це засмучення, для бізнесу – це крах. Так що, пора задуматися про передноворічні поставки і домовлятися про перевезення продукції – саме час.
Чи можливі спекуляція на ціні та на які групи товарів? Автомобілебудування, комп’ютерна техніка?
Всі тепер конкурують за одиницю чіпу. Сучасна цивілізація – чіпова. Тож перша сфера, в якій буде спостерігатися підвищення цін та спекуляції – це сфера високотехнологічної продукції, виготовлення якої базується на чіпах. Це вся побутова техніка та автомобілі. Друга категорія – це товари низької вартості, які не мають можливості конкурувати за місце в порту: пінцети, молотки, пилки, інші дрібні товари побуту. Ми не відразу відчуємо це, але пошук деяких звичних в господарстві речей може перетворитися на квест.
Україна в цій ситуації в цілому виграє, так як порушення ринкових диспропорцій веде до підвищення вартості двох ключових груп експортних товарів України – це сільськогосподарська та металургійна сировина
Павло Педіна
Як на українській економіці позначиться ця ситуація і чи є можливості “зіграти в плюс”?
Україна в цій ситуації в цілому виграє, так як порушення ринкових диспропорцій веде до підвищення вартості двох ключових груп експортних товарів України – це сільськогосподарська та металургійна сировина. Дохід з цих галузей швидко наповнює бюджет, зменшуючи дефіцит. Ми отримаємо великий обсяг приходу валютної виручки, що зміцнить національну валюту. Але тут потрібно побоюватися так званої, “аргентинської хвороби”. У сприятливі періоди прийнято нічого не робити. Є такий термін: “коли річка піднімається – усі човни піднімаються”. Навіщо робити якісь зміни, якщо ми будемо просто так отримувати надліквідність від металургійної сировини, надліквідність від сільськогосподарської сировини. Більше валюти дозволить більше закуповувати, при цьому, звичайно ж, вартість імпортованої продукції буде зростати, але в цілому, найближчими роками ми будемо спостерігати сприятливу кон’юнктуру для сировинних країн, до яких відносяться України, Австралія, Аргентина. Поліпшення фінансових процесів дозволить не проводити ніяких реформ і ми можемо дочекатися в такому стані циклу 8 років, коли курс знову різко обвалиться.
Тобто, головне не розслабитися в цій ситуації та скористатися сприятливим моментом, щоб примножити, а не витратити.
Це дуже рідкісна ситуація, коли сировинна країна не дивлячись на сприятливий ринковий прогноз проводить реформи. Ми будемо рости найближчим часом і в середньостроковій перспективі все буде грати нам в прибуток. Можна брати кредити, розширювати виробництво, звичайно враховуючи деякі накладки, якщо ви імпортер. Буде можливість розвивати бізнес найближчі 3-5 років, щоб за кілька років до чергового обвалу ринку вийти з кредитних активів. Але повторюся, основна небезпека – це забувати про ризики, коли нам добре. В світі всі фінансові процеси циклічні, за підйомом йде криза, за кризою підйом, потрібно вміти управляти цими процесами з вигодою для держави та бізнесу.