Центр енергосистеми Китаю

2 хвилин читати

Гідроелектростанція Санься на річці Янцзи, побудована в рамках проекту “повороту китайських річок” – унікальна інженерна споруда, що стала символом сучасного Китаю. 

ГЕС Санься або «Три ущелини» – гравітаційна гідроелектростанція розташована в провінції Хубей, є найбільшою у світі за встановленою потужністю у 22,5 ГВт. З 2014 року річне виробництво електроенергії становить 90-100 млрд кВт·год.

Станом на 2018 рік, ГЕС Санься стала найбільшою по масі спорудою у світі. Її бетонна гребля – моноліт вагою понад 65,5 млн т. Довжина греблі складає 2309 м, а висота 181 м від скельної основи. У проекті використано 27,2 млн м³ бетону (рекордна кількість для одного проекту), 463 тис. тонн сталі та переміщено близько 102,6 млн м землі.

За сукупною вартістю робіт Санься оцінюється у 203 млрд юанів, ($ 31,69 млрд). Це п’ятий по вартості інвестиційний проект у світі. 

Для заповнення водосховища, з прибережних районів було переселено 1,3 млн осіб, що стало наймасштабнішим переселенням для зведення штучних споруд в історії. При його створенні було затоплено 27 820 га оброблюваних земель, під воду пішли міста Ваньсянь і Ушань.

Особливе значення при будівництві ГЕС приділено забезпеченню можливості судноплавства. Річковий транспорт на Янцзи розвинений і має велике економічне значення. Вантажні судна пропускаються через унікальні двониткові п’ятиступеневі шлюзи, розраховані на судна водотоннажністю до 10 000 т.

ГЕС Санься має величезне значення для економіки Китаю, забезпечивши покриття річного зростання споживання електроенергії.  Електростанція разом з ГЕС Гечжоуба стала центром об’єднаної енергосистеми Китаю.

В результаті мусону 2020 року разом з сильними дощами, які він приніс, річне виробництво досягло рекордних 111,8 млрд КВт·год, що побило попередній світовий рекорд греблі “Ітайпу” в Бразилії, рівний 103,1 млрд КВт·год.